Wczesne objawy choroby Alzheimera, jakie je rozpoznać?

Brak odczuwania nieprzyjemnych zapachów może być jedną z wczesnych oznak choroby Alzheimera. Uczeni zaobserwowali także, że badanie oczu może pomóc we wczesnym zdiagnozowaniu tej choroby. A co z leczeniem?Obradujący w Danii na konferencji Międzynarodowego Towarzystwa Alzheimerowskiego lekarze twierdzą, że potrzeba jeszcze wielu badań nad tym zagadnieniem, jednakże to, co zostało odkryte do tej pory, pozwoli na mniej inwazyjne wykrycie Alzheimera i wcześniejsze rozpoczęcie leczenia.

Z kolei Brytyjscy badacze twierdzą, że są bliscy opracowania testu krwi pozwalającego z 87 proc. dokładnością przewidzieć rozwój choroby Alzheimera u osób, które nie mają jeszcze żadnych objawów. Na podstawie badań około 1 tys. osób, z których część miała łagodną demencję albo cierpiała na chorobę Alzheimera, badaczom udało się ustalić, jakie białka we krwi świadczą o dużym ryzyku pojawiania się objawów choroby. Test w pierwszej wersji być może będzie gotowy już w 2015 r. Najpierw jednak ma być stosowany jedynie w badaniach klinicznych nad nowymi lekami. Dopiero później zostanie wprowadzony do lecznictwa.

Czy jednak osobom ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera będzie można efektywnie pomóc? Dyrektor Alzheimer’s Research UK dr Eric Karran ma nadzieję, że uda się wreszcie opracować skuteczny lek. Niestety, w ostatniej dekadzie niepowodzeniem zakończyło się aż 99 proc. badań, jakie prowadzono nad nowymi terapiami, które miały choćby opóźnić rozwój tego schorzenia. Od 2004 r. wprowadzono do użycia tylko jeden lek. Efektywność tych badań jest zatem mniejsza, niż w przypadku opracowywania nowych leków na nowotwory. W onkologii niepowodzeniem kończy się 81 proc. badań.

Skoro nadzieje na wynalezienie skutecznego leku nie są (na razie) zbyt duże, być może większą wagę powinno się przykładać do profilaktyki. Specjaliści University of Cambridge twierdzą na łamach czasopisma „Lancet Neurology”, że co trzeciemu przypadkowi choroby Alzheimera można zapobiec, trzeba tylko więcej ćwiczyć, zaprzestać palenia tytoniu, unikać depresji i jak najwięcej się uczyć. Z wcześniejszych badań było wiadomo, że na chorobę Alzheimera bardziej narażone są osoby, które są narażone na siedem czynników ryzyka: nie uprawiają sportów, są otyłe, chorują na cukrzycę, palą papierosy, cierpią na nadciśnienie i depresję, a do tego mają niskie wykształcenie. Szczególnie ważna jest aktywność fizyczna oraz intelektualna.

Zapobieganie chorobie Alzheimera jest zatem podobne jak w przypadku chorób układu krążenia – trzeba przede wszystkim zmienić styl życia na bardziej prozdrowotny. Różnica jest taka, że przed demencją chroni również wysiłek intelektualny.


autor/ źródło: Lancet Neurology / Money.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Milion zł zadośćuczynienia ma zapłacić Centrum Zdrowia Matki Polki


Staś urodził się siedem lat temu w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi z dziecięcym porażeniem mózgowym. Jego przyczyną miało…Ile czekają w Polsce pacjenci na świadczenia zdrowotne?

Adam Windak na znak protestu zrezygnował z funkcji…

Lekarzu, pamiętaj też o własnym zdrowiu

Pod względem długości życia Polska jest w ogonie…

2 mln Polaków cierpi na przewlekłą obturacyjną…

Senat poparł tzw. pakiet kolejkowy; ustawy trafią…

Redakcja

EEC 2014: placówki zdrowia nieatrakcyjne dla rynku kapitałowego

- W tej chwili rozliczam już 17. projekt. W sumie nasz szpital pozyskał 168 mln zł na inwestycje. Wszystko to jednak jest ciągle niewystarczające - mówił Marek Nowak, dyrektora Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. Dr W. Biegańskiego w Grudziądzu.
JJ/Rynek Zdrowia
Prasa

Operacje plastyczne bez VAT-u, jeśli...

Zdaniem RPO odpowiedzialność lekarzy powinna być…