Warszawa: w WIM działa pierwszy w Polsce system analiz medycznych

W Wojskowym Instytucie Medycznym powstał pierwszy w Polsce system analiz medycznych - powiedział we wtorek (20 października) w Warszawie dyrektor ośrodka, prof. Grzegorz Gielerak, podczas konferencji "Jakościowy skok w opiece nad pacjentami".Spotkanie poświęcone było najnowocześniejszemu wyposażeniu diagnostycznemu i terapeutycznemu, jakie powstało w WIM w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Zakupiono m.in. angiograf obrazujący stan naczyń krwionośnych, najnowszej generacji rezonans magnetyczny o mocy 3 Tesli oraz pozytonową tomografię emisyjną (PET).

- Powstała również hybrydowa sala operacyjna, w której mogą być wykonywane zarówno coraz częściej stosowane zabiegi mało inwazyjne, jak i klasyczne, np. na otwartej jamie brzusznej - powiedział prof. Marek Maruszyński, kierownik kliniki chirurgii naczyniowej i endowaskularnej.

Według specjalisty, operacje mało inwazyjne ratują życie chorych, którzy z powodu dużego zagrożenia groźnymi powikłaniami nie kwalifikują się do tradycyjnej operacji. Jako przykład podał zabieg usunięcia tętniaka aorty brzusznej. Dawniej śmiertelność takich operacji była tak duża, że często rezygnowano w ogóle z jej przeprowadzenia.

- Dziś zamiast skalpela używany drobne cewniki wprowadzane do chorego naczynia krwionośnego. W ten sposób leczymy chorego od środka, w miejscu, w którym rozwinęła się choroba - powiedział prof. Maruszyński.

Podobnie jak hybrydowa sala operacyjna łączy różne urządzenia medyczne i techniki operacyjne, w Wojskowym Instytucie Medycznym powstał system informatyczny "TeleMedNet II" łączący wszystkie najważniejsze urządzenia diagnostyczne ośrodka.

- Stworzyło to zupełnie nowe możliwe wykrywania chorób, jak i ich leczenia - powiedział dr inż. Piotr Murawski, szef oddziału teleinformatyki WIM.

System umożliwia kompleksowe analizowanie wszystkich danych uzyskiwanych w poszczególnych klinikach i oddziałach Instytutu. Włączono do niego m.in. skaner histopatologiczny, który na ekranie przekazuje obraz pobranej od chorego próbki tkanki takiej samej jakości jak ten, który lekarz ogląda pod mikroskopem.

- Wiele analiz medycznych komputery same mogą wykonać, np. w nocy, wystarczy tylko odpowiednio je zaprogramować - podkreślił dr Murawski.

Dodał, że zastosowano oprogramowanie przyjazne dla obsługujących je specjalistów.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Mediator pomoże w rozwiązaniu konfliktu płacowego w szpitalu?


Po 22 dniach strajku okupacyjnego do Brzeskiego Centrum Medycznego przyjechał mediator specjalizujący się w rozwiązywaniu sporów pracowniczych.…Redakcja

Projekt rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów

Nowe rozporządzenie określa m.in.: wykaz specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych; wykaz modułów podstawowych właściwych dla danego szkolenia specjalizacyjnego i wykaz specjalizacji posiadających wspólny moduł podstawowy; wykaz modułów…
rcl.gov.pl
Ministerstwo Zdrowia

Polacy nadal mają utrudniony dostęp do nowoczesnego…

KE wprowadza wspólne logo dla aptek internetowych

Olej, który pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi

18-latkowie nie mają wiedzy dot. chorób przenoszonymi…

Większość leków sprzedawanych w Polsce to zamienniki

Redakcja

Zwrot kosztów leczenia za granicą bez procesów z NFZ?

Jak informuje gazetaprawna.pl, umożliwić to ma rozważana poprawka do ustawy wdrażającej dyrektywę, nad którą toczą się prace w Sejmie. Na razie przepisy implementujące unijne prawo do polskich warunków nie zostały wprowadzone. Tymczasem…
Gazeta Prawna.pl
Prasa

Andrzej Sośnierz o pakiecie onkologicznym - to marnowanie…

Redakcja

Zarządzenie prezesa NFZ w zakresie chemioterapii

Do postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie zarządzenia, stosuje się przepisy zarządzenia w brzmieniu obowiązującym do dnia…
NFZ
NFZ