W szpitalu w Tomaszowie Mazowieckim leki podaje robot

W Nu-Med Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie) działa jedyny w kraju robot do przygotowywania leków dla pacjentów onkologicznych.


Diana - bo tak nazywa się urządzenie - podaje dokładną dawkę farmaceutyku, zgodnie z zaleceniem lekarza, tworząc indywidualny lek dla każdego pacjenta. Potem woreczek z lekiem podłączany jest choremu na oddziale.

Do tej pory było tak, że farmaceuta w szpitalnej aptece sam szykował lek dla pacjenta. Musiał sprawdzić etykietę leku, potem sprawdzić dawkę, odmierzyć odpowiednią ilość i wstrzyknąć ją do woreczka z solą fizjologiczną. Wszystko musiało odbywać się w sterylnych warunkach z dużą dozą ostrożności.

Z wykorzystaniem robota ta sama praca jest prostsza i bezpieczniejsza. Pracownik laboratorium apteki musi sprawdzić nazwę leku i dawkę zaleconą przez lekarza; resztę robi już urządzenie.

Lek zostaje podany do woreczka z solą fizjologiczną z doskonałą precyzją. Ogromną zaletą używania Diany jest także bezpieczeństwo pracowników. Wszystko odbywa się w systemie zamkniętym i nie możliwości, żeby lek cytotoksyczny wydobywał się poza obręb tego systemu.

Więcej: www.rmf24.pl


autor/ źródło: RMF 24


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Do połowy kwietnia osoby uczulone na trawy mają czas na rozpoczęcie odczulania


Alergicy zbyt często przegapiają optymalny czas na rozpoczęcie odczulania. Do lekarza zgłaszają się w okresie pylenia roślin z pełnymi…ADHD to skutek działania pestycydów?

Na choroby płuc cierpi ponad 6 mln Polaków. Wiele…

Zembala: środowisko pielęgniarek popiera działania…

Redakcja

Ministerstwo Zdrowia o biorównoważności leków

Zdaniem Komisji, nie ma ryzyka wystąpienia różnic terapeutycznych pomiędzy lekami o wykazanej wobec siebie biorównoważności. W ocenie Komisji do sformułowania tak jednoznacznego stwierdzenia upoważnia szereg faktów, prawd naukowych…
Ministerstwo Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia

Uniwersytet Zielonogórski rozpoczyna kształcenie…

Ułatwienia w zakresie wstępnych badań lekarskich

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje…

Za dwa lata próby kliniczne z użyciem sztucznej…

RPP: monitorowanie pacjenta przy użyciu kamer tylko…