W szpitalu w Tomaszowie Mazowieckim leki podaje robot

W Nu-Med Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie) działa jedyny w kraju robot do przygotowywania leków dla pacjentów onkologicznych.


Diana - bo tak nazywa się urządzenie - podaje dokładną dawkę farmaceutyku, zgodnie z zaleceniem lekarza, tworząc indywidualny lek dla każdego pacjenta. Potem woreczek z lekiem podłączany jest choremu na oddziale.

Do tej pory było tak, że farmaceuta w szpitalnej aptece sam szykował lek dla pacjenta. Musiał sprawdzić etykietę leku, potem sprawdzić dawkę, odmierzyć odpowiednią ilość i wstrzyknąć ją do woreczka z solą fizjologiczną. Wszystko musiało odbywać się w sterylnych warunkach z dużą dozą ostrożności.

Z wykorzystaniem robota ta sama praca jest prostsza i bezpieczniejsza. Pracownik laboratorium apteki musi sprawdzić nazwę leku i dawkę zaleconą przez lekarza; resztę robi już urządzenie.

Lek zostaje podany do woreczka z solą fizjologiczną z doskonałą precyzją. Ogromną zaletą używania Diany jest także bezpieczeństwo pracowników. Wszystko odbywa się w systemie zamkniętym i nie możliwości, żeby lek cytotoksyczny wydobywał się poza obręb tego systemu.

Więcej: www.rmf24.pl


autor/ źródło: RMF 24


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Poród za granicą, bo wyższy standard opieki medycznej i wsparcia rodziny


Polki coraz odważniej przyznają, że nie chcą mieć dzieci. Wiedzą, że kiedy staną się matkami, nie będą mogły liczyć na pomoc państwa,…Sprzedaż leków z apteki do hurtowni nielegalna.…

Samorząd lekarski zaskarży pakiet onkologiczny do…

EMA o stosowaniu kremów z estradiolem

NIL: apelujemy o zintensyfikowanie prac legislacyjnych

Naukowcy odkryli mutacje 108 genów związanych z…

Gdyby pielęgniarki miały wypisywać recepty, to...

Redakcja

Piecha i Balicki bardzo różnie o lekarskim sumieniu

Według doniesień medialnych prof. Chazan miał powołać się na klauzulę sumienia przy odmowie aborcji i nie wskazał szpitala, który wykona zabieg. - W Polsce obowiązuje ustawa o zawodzie lekarza, która zawiera klauzulę sumienia. Być może…
LJ/Rynek Zdrowia
Prasa

Onkolodzy o pakiecie onkologicznym: pozytywnie, choć…

WHO: średnia długość życia kobiet - 73 lata,…