W Sejmie powstanie nowa komisja - zajmie się polityką senioralną

Powołanie nowej sejmowej komisji - polityki senioralnej - która ma zajmować się kształtowaniem polityki państwa dotyczącej osób starszych - przewiduje projekt zmian regulaminu Sejmu zaproponowany przez marszałek Ewę Kopacz.Projektem zajmie się w przyszłym tygodniu komisja regulaminowa i spraw poselskich. Inną propozycją jest umożliwienie posłom zasiadanie w trzech komisjach. Obecnie posłowie mogą pracować w nie więcej niż dwóch komisjach.

Według Kopacz nowa komisja - gdy zostanie powołana - będzie realizować przyjęty przez rząd pakiet dla seniorów na lata 2014-2020. - Biorąc pod uwagę fakt, że w 2020 roku co piąty Polak będzie w wieku poprodukcyjnym trzeba się do tego przygotować - podkreśliła marszałek.

- Trzeba pamiętać, że osoby, które skończyły 50 lat, nadal mogą pracować, trzeba je tylko odpowiednio przekwalifikować i dać im szansę. Bardzo często są to osoby, które nadal są energiczne i chętne, by robić coś na rzecz innych - dodała marszałek.

Na rządowy pakiet dla seniorów składają się: założenia Długofalowej Polityki Senioralnej na lata 2014-2020, Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) 2014-2020 oraz założenia programu "Solidarność pokoleń - działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+" - 2014-2020.

Kopacz oceniła też, że należy umożliwić posłom zasiadanie w trzech komisjach sejmowych, bo to zapewni frekwencję na posiedzeniach nowych komisji stałych. - Już dzisiaj jest trudno, aby w obecnie funkcjonujących komisjach stałych mieć 100-proc. frekwencję. Musimy więc zmienić regulamin tak, by poseł miał prawo wyboru pracy w trzech komisjach, a nie tylko w dwóch - dodała.

Marszałek proponowała także, by organizować posiedzenia komisji sejmowych w tygodniach, gdy nie ma posiedzeń Sejmu, ale ta propozycja na razie nie znalazła się w projekcie zmian w regulaminie Izby. - Rozmowy dotyczyły także tej propozycji, ale nie będę ukrywać, że nie wywołuje ona entuzjazmu - zauważyła Kopacz.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
W najbliższych dniach zostaną ogłoszone pierwsze konkursy, w których będzie można ubiegać się o środki unijne


W najbliższych dniach zostaną ogłoszone pierwsze konkursy, w których będzie można ubiegać się o środki unijne na realizację programów…Łódź: nie czekają do 2015 r. - już znieśli limity…

Aptekarze do resortu: tylko wysokie kary mogą zapobiec…

12 mln Polaków zmaga się z chorobami dietozależnymi

Wiceprezes NFZ o pacjentach z podejrzeniem raka w…

Grypa zbiera żniwo. Winne ruchy antyszczepionkowe?

Specjalny implant uderzy wprost w nowotwór

Zdaniem eksperta NFZ nie stracił na proteście lekarzy…

Pod względem długości życia Polska jest w ogonie…

Redakcja

Prezes NRL o nowej regulacji czasu pracy

W piśmie możemy przeczytać m.in., że: "Dla samorządu lekarskiego wydaje się oczywiste, że wraz ze wzrostem nakładu czasu pracy i wysiłku wkładanego w wykonanie obowiązków pracowniczych, pracownik powinien otrzymać wyższe wynagrodzenie". "Nikt…
NIL
Artykuł