W Polsce liczba praktykujących lekarzy w relacji do liczby mieszkańców jest najniższa w całej UE

Lekarzy w Polsce w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców jest najmniej w Unii Europejskiej. Sytuację pogarsza to, że 10 proc. absolwentów kierunków medycznych wyjeżdża za granicę.Dane o brakach kadrowych są alarmujące. Liczba praktykujących lekarzy w relacji do liczby mieszkańców jest w Polsce najniższa w całej Unii Europejskiej - przypomina Gazeta Wyborcza, powołując się na Health at Glance 2014 - raport organizacji OECD.

Na 1000 mieszkańców naszego kraju przypada 2,2 lekarza. Więcej jest w Rumunii czy Słowenii. Także w Serbii, która jednak nie jest członkiem UE. Spośród przebadanych krajów europejskich gorzej jest tylko w Turcji i Macedonii. Sytuacja się pogarsza, bo jeszcze kilka lat temu byliśmy w końcówce stawki, ale nigdy ostatni.

Z raportu Łukasza Zalickiego, partnera w firmie doradczej EY, wynika, że mała liczba absolwentów kierunków lekarskich może sprawić, iż obecny stan może się w przyszłości pogłębić.

To paradoks, bo w ciągu 10 lat liczba studentów medycyny wzrosła dwukrotnie. Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego liczba studentów na kierunkach lekarskich w listopadzie 2003 r. przekraczała 12,3 tys., tymczasem w listopadzie 2014 r. było ich już ponad 25,9 tys.

Problemem jest też to, że ci lekarze, którzy zostają w Polsce, pracują na dwóch, a nawet trzech etatach. "Ograniczona podaż lekarzy w połączeniu z brakiem stosownych regulacji prowadzi do sytuacji, w której lekarze pracują powyżej 300 godzin miesięcznie" - wynika z raportu EY.

Rekordzista z województwa śląskiego pracował 149 godzin w tygodniu u ośmiu różnych pracodawców. Dla porównania: norma unijna to 48 godzin tygodniowo - łącznie z godzinami nadliczbowymi.

Więcej: wyborcza.biz


autor/ źródło: gazeta.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
RPP o dostępie do świadczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej


Rzecznik Praw Pacjenta przypomina w komunikacie z piątku (8 sierpnia), że świadczenia w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej są udzielane…Szczepienia przeciw pneumokokom i meningokokom inwestycją…

NFZ kontrolował ordynację lekarską

Trybunał Konstytucyjny o ograniczeniu tajemnicy lekarskiej

Ministerstwo Zdrowia policzyło zarobki lekarzy

GIF wycofuje szczepionkę stosowaną na odczulanie.…

Ministerstwo Zdrowia ogłasza nabór na stanowisko…

W polskich aptekach może zabraknąć leków – alarmują…

W sezonie grzewczym zwiększa się liczba dzieci cierpiących…

Genetyczna szczepionka antycholesterolowa