W Polsce liczba praktykujących lekarzy w relacji do liczby mieszkańców jest najniższa w całej UE

Lekarzy w Polsce w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców jest najmniej w Unii Europejskiej. Sytuację pogarsza to, że 10 proc. absolwentów kierunków medycznych wyjeżdża za granicę.Dane o brakach kadrowych są alarmujące. Liczba praktykujących lekarzy w relacji do liczby mieszkańców jest w Polsce najniższa w całej Unii Europejskiej - przypomina Gazeta Wyborcza, powołując się na Health at Glance 2014 - raport organizacji OECD.

Na 1000 mieszkańców naszego kraju przypada 2,2 lekarza. Więcej jest w Rumunii czy Słowenii. Także w Serbii, która jednak nie jest członkiem UE. Spośród przebadanych krajów europejskich gorzej jest tylko w Turcji i Macedonii. Sytuacja się pogarsza, bo jeszcze kilka lat temu byliśmy w końcówce stawki, ale nigdy ostatni.

Z raportu Łukasza Zalickiego, partnera w firmie doradczej EY, wynika, że mała liczba absolwentów kierunków lekarskich może sprawić, iż obecny stan może się w przyszłości pogłębić.

To paradoks, bo w ciągu 10 lat liczba studentów medycyny wzrosła dwukrotnie. Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego liczba studentów na kierunkach lekarskich w listopadzie 2003 r. przekraczała 12,3 tys., tymczasem w listopadzie 2014 r. było ich już ponad 25,9 tys.

Problemem jest też to, że ci lekarze, którzy zostają w Polsce, pracują na dwóch, a nawet trzech etatach. "Ograniczona podaż lekarzy w połączeniu z brakiem stosownych regulacji prowadzi do sytuacji, w której lekarze pracują powyżej 300 godzin miesięcznie" - wynika z raportu EY.

Rekordzista z województwa śląskiego pracował 149 godzin w tygodniu u ośmiu różnych pracodawców. Dla porównania: norma unijna to 48 godzin tygodniowo - łącznie z godzinami nadliczbowymi.

Więcej: wyborcza.biz


autor/ źródło: gazeta.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
NFZ: nie będzie ograniczenia dostępności do chirurgii naczyniowej


NFZ zapewnia, że nie będzie ograniczenia dostępności do świadczeń, ani powiększenia kolejek do świadczeń chirurgii naczyniowej. NFZ…Gdyby pielęgniarki miały wypisywać recepty, to...

Płyny stosowane w e-papierosach mogą zawierać rakotwórcze…

Nowe standardy medyczne mają poprawić bezpieczeństwo…

Arłukowicz: sprawa prof. Chazana do rzecznika odpowiedzialności…

Konsultant w dz. medycyny paliatywnej nagrodzona w…

90 proc. wcześniaków atakuje wirus RS. Profilaktyka…

Rezydenci na kontrakcie nie muszą brać dyżurów

Katowice: dyrektor Górnośląskiego Centrum Zdrowia…

Restrykcyjna interpretacja prawa czyni lekarską dobę…