W Gliwicach w ciągu pięciu lat przeprowadzono ponad 1000 zabiegów transplantacji szpiku

Ponad 1000 zabiegów transplantacji szpiku przeprowadzono w ciągu pięciu lat w Centrum Onkologii - Instytucie im. M. Skłodowskie-Curie w Gliwicach - poinformowano podczas poniedziałkowej (5 października) konferencji w placówce.- Liczba oczywiście robi wrażenie - to jedna z największych aktywności w zakresie przeszczepiania szpiku w Europie - powiedział prof. Sebastian Giebel z Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii.

W Gliwicach pierwsza transplantacja szpiku odbyła się w kwietniu 2010 r.; w ciągu całego roku przeprowadzono ok. 40 transplantacji autologicznych, w 2011 r. było ich już prawie 160. W 2012 r. rozpoczęto przeprowadzanie transplantacji allogenicznych zarówno od dawców rodzinnych, jak i niespokrewnionych, a w 2014 r. wykonano pierwszą transplantację od dawcy haploidentycznego, czyli tylko w połowie zgodnego w zakresie antygenów, takim dawcą może być matka, ojciec czy rodzeństwo.

- Do niedawna takie transplantacje były uważane za skrajnie niebezpieczne i stosowano je tylko w sytuacjach ekstremalnych. W tej chwili mamy dostęp do nowych technik przygotowania tych chorych, prowadzenia takich transplantacji. W sytuacji, kiedy nie mamy idealnie dobranego dawcy, coraz śmielej sięgamy właśnie po ten wariant - wyjaśnił prof. Giebel.

Oprócz przeprowadzania operacji placówka zajmuje się również pobieraniem komórek od dawców niespokrewnionych, które trafiają do ośrodków na całym świecie m.in. do krajów Europy, a także Stanów Zjednoczonych, Brazylii i Australii.

Poniedziałkowe Spotkanie Pacjentów i Konferencja pn. "1000 Transplantacji Szpiku i 2 Transplantacje Twarzy w Gliwicach" było okazją do popularyzacji metod transplantacji jako form leczenia niezbędnych we współczesnej medycynie. To właśnie specjaliści z Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii przygotowywali do operacji dwoje pacjentów, którym w tym samym szpitalu w 2013 r. przeszczepiono twarz.

R E K L A M Aautor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Rak podstawnokomórkowy to najczęstszy nowotwór skóry. Przy wczesnej diagnozie jest całkowicie uleczalny


70 proc. przypadków nowotworu skóry powoduje rak podstawnokomórkowy. Główną przyczyną choroby jest nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie…Redakcja

Tajny program w Norwegii: przez lata lekarze pobierali organy ze zwłok dzieci

Jak podaje Gazeta Wyborcza, jeden z norweskich profesorów tłumaczył, że każdy, kto słyszał płacz rodziców po stracie dziecka, powinien zrozumieć motywację lekarzy. Ale norweski Instytut Zdrowia Publicznego wszczął kontrolę i natychmiast wstrzymał…
Gazeta Wyborcza
Prasa

Stanowisko PTR ws. skuteczności leczenia biologicznego:…

Brytyjczycy chcą polskich pielęgniarek, a polski…

Co nowego w endometriozie i ginekologii operacyjnej?…

Za wcześnie na ocenę, jak funkcjonuje ustawa transgraniczna

GIF wycofuje z obrotu popularną maść na bóle stawów…

Przepisy o gromadzeniu danych dawców szpiku zaskarżone…

RPO pisze do ministra zdrowia ws. nowych regulacji…

NFZ skontrolował szpital we Wrocławiu - pacjent…