W Gliwicach w ciągu pięciu lat przeprowadzono ponad 1000 zabiegów transplantacji szpiku

Ponad 1000 zabiegów transplantacji szpiku przeprowadzono w ciągu pięciu lat w Centrum Onkologii - Instytucie im. M. Skłodowskie-Curie w Gliwicach - poinformowano podczas poniedziałkowej (5 października) konferencji w placówce.- Liczba oczywiście robi wrażenie - to jedna z największych aktywności w zakresie przeszczepiania szpiku w Europie - powiedział prof. Sebastian Giebel z Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii.

W Gliwicach pierwsza transplantacja szpiku odbyła się w kwietniu 2010 r.; w ciągu całego roku przeprowadzono ok. 40 transplantacji autologicznych, w 2011 r. było ich już prawie 160. W 2012 r. rozpoczęto przeprowadzanie transplantacji allogenicznych zarówno od dawców rodzinnych, jak i niespokrewnionych, a w 2014 r. wykonano pierwszą transplantację od dawcy haploidentycznego, czyli tylko w połowie zgodnego w zakresie antygenów, takim dawcą może być matka, ojciec czy rodzeństwo.

- Do niedawna takie transplantacje były uważane za skrajnie niebezpieczne i stosowano je tylko w sytuacjach ekstremalnych. W tej chwili mamy dostęp do nowych technik przygotowania tych chorych, prowadzenia takich transplantacji. W sytuacji, kiedy nie mamy idealnie dobranego dawcy, coraz śmielej sięgamy właśnie po ten wariant - wyjaśnił prof. Giebel.

Oprócz przeprowadzania operacji placówka zajmuje się również pobieraniem komórek od dawców niespokrewnionych, które trafiają do ośrodków na całym świecie m.in. do krajów Europy, a także Stanów Zjednoczonych, Brazylii i Australii.

Poniedziałkowe Spotkanie Pacjentów i Konferencja pn. "1000 Transplantacji Szpiku i 2 Transplantacje Twarzy w Gliwicach" było okazją do popularyzacji metod transplantacji jako form leczenia niezbędnych we współczesnej medycynie. To właśnie specjaliści z Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii przygotowywali do operacji dwoje pacjentów, którym w tym samym szpitalu w 2013 r. przeszczepiono twarz.

R E K L A M Aautor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Piecha i Balicki bardzo różnie o lekarskim sumieniu


W zachowaniu prof. Chazana nie widzę nic złego. Nie złamał prawa - mówił eurodeputowany Bolesław Piecha (PiS) w rozmowie w TVN24, komentując…Redakcja

Chcą walczyć z nowotworami i biurokracją

Prezesem Ogólnopolskiego Zrzeszenia Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych został dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii dr hab. n. med. Adam Maciejczyk. Oprócz niego w zarządzie nowego zrzeszenia są szefowie największych…
Radio Merkury, Gazeta Wyborcza
Prasa
Redakcja

NFZ ws. projektu dot. zawierania umów na lecznictwo uzdrowiskowe

Opublikowany projekt określa postępowanie w sprawie zawierania i realizacji umów w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe, a także warunki wymagane od świadczeniodawców zainteresowanych zawarciem umowy w tym rodzaju oraz warunki dodatkowo oceniane w…
nfz.gov.pl
NFZ

Ponad 150 tys. Polaków zapada co roku na nowotwory.…

W Polsce powstaje nowe Centrum Medycyny Translacyjnej

NFZ skontrolował szpital we Wrocławiu - pacjent…

NRL o oczekiwaniach środowiska ws. reformy ochrony…

Komisarz unijny o znaczeniu szczepień - są jednym…

Tłuszcz – wróg czy przyjaciel? 10 faktów, o których…

GIODO: rozporządzenie nie daje podstaw do zbierania…