W Chrzanowie system wykrył brak ubezpieczenia, muszą zapłacić za szpital

Aż 154. mieszkańców miasta zapłaciło w 2013 roku rachunek za leczenie w szpitalu. Byli nieubezpieczeni. Część pacjentów skłamała w oświadczeniach. Brak ubezpieczenia wykrył wprowadzony niedawno elektroniczny system e-WUŚ.W tym roku nieubezpieczonych, korzystających z pomocy chrzanowskiego szpitala i poradni, było już prawie 20. W ubiegłym roku aż 154. Wg. danych zebranych przez pracowników szpitala, wśród nieubezpieczonych są ludzie pomiędzy 19 a 41 rokiem życia, najczęściej studenci na urlopie dziekańskim, którym nie przysługuje ubezpieczenie, osoby które wróciły z zagranicy i nie zdążyły się ubezpieczyć oraz te, które spóźniły się z terminowym załatwieniem swoich spraw w urzędzie pracy.

Doba spędzona w szpitalnym łóżku kosztuje ok. 600 zł, zależnie od oddziału. Ceny wizyty w poradni specjalistycznej wahają się od 50 do 120 zł. Rachunki średnio wypadają na ok. 2 tys. zł. Zdarzały się jednak i po 10 tys. zł.

Większość nieubezpieczonych w oświadczeniu informuje o niepłaceniu składek. Zdarzają się jednak oszuści. Tych wykrywa system e-WUŚ. Po weryfikacji przez NFZ ci, którzy skłamali, otrzymują fakturę do zapłaty. Jeśli okaże się, że oświadczenie podpisane przez pacjenta było nieprawdziwe, placówka medyczna nie poniesie żadnych konsekwencji. To NFZ bierze na siebie ciężar zweryfikowania prawdziwości oświadczeń.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl


autor/ źródło: Dziennik Polski


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
NFZ: ws. wielkości kwoty refundacji


Komunikat dla świadczeniodawców dotyczący rozliczenia świadczeń wykonywanych na rzecz pacjenta onkologicznego od 1 stycznia 2015 r.MZ ws. szkoleń dla pielęgniarek dot. wystawiania…

Redakcja

Konferencja Naukowa Kardiologia Prewencyjna 2015

Podczas tegorocznej Konferencji "Kardiologia Prewencyjna" poruszone zostaną zagadnienia związane z najnowszymi doniesieniami w dziedzinie kardiologii prewencyjnej. Zostaną także zaprezentowane wyniki dużych polskich projektów badawczych.…
Infonfz/Mat. prasowe
Konferencje

Nowe standardy medyczne mają poprawić bezpieczeństwo…

Lekarze rodzinni przeciwko planowi Arłukowicza

Co grozi lekarzowi za wypisanie fałszywego zwolnienia…

Dobre rezultaty leczenia SLA komórkami macierzystymi

Rak jajnika u 80 proc. kobiet wykrywany jest w bardzo…

PPOZ ostrzega: pracę straci około 3 tys. lekarzy!

PTK proponuje: Optymalny model kompleksowej rehabilitacji…