W Chrzanowie system wykrył brak ubezpieczenia, muszą zapłacić za szpital

Aż 154. mieszkańców miasta zapłaciło w 2013 roku rachunek za leczenie w szpitalu. Byli nieubezpieczeni. Część pacjentów skłamała w oświadczeniach. Brak ubezpieczenia wykrył wprowadzony niedawno elektroniczny system e-WUŚ.W tym roku nieubezpieczonych, korzystających z pomocy chrzanowskiego szpitala i poradni, było już prawie 20. W ubiegłym roku aż 154. Wg. danych zebranych przez pracowników szpitala, wśród nieubezpieczonych są ludzie pomiędzy 19 a 41 rokiem życia, najczęściej studenci na urlopie dziekańskim, którym nie przysługuje ubezpieczenie, osoby które wróciły z zagranicy i nie zdążyły się ubezpieczyć oraz te, które spóźniły się z terminowym załatwieniem swoich spraw w urzędzie pracy.

Doba spędzona w szpitalnym łóżku kosztuje ok. 600 zł, zależnie od oddziału. Ceny wizyty w poradni specjalistycznej wahają się od 50 do 120 zł. Rachunki średnio wypadają na ok. 2 tys. zł. Zdarzały się jednak i po 10 tys. zł.

Większość nieubezpieczonych w oświadczeniu informuje o niepłaceniu składek. Zdarzają się jednak oszuści. Tych wykrywa system e-WUŚ. Po weryfikacji przez NFZ ci, którzy skłamali, otrzymują fakturę do zapłaty. Jeśli okaże się, że oświadczenie podpisane przez pacjenta było nieprawdziwe, placówka medyczna nie poniesie żadnych konsekwencji. To NFZ bierze na siebie ciężar zweryfikowania prawdziwości oświadczeń.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl


autor/ źródło: Dziennik Polski


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Opolskie: zyski i rozwój szpitali powiatowych


Rok 2013 był pomyślny finansowo dla szpitali w Nysie i Głuchołazach, podlegających pod powiat nyski.Rada UE przyjęła przepisy zwiększające bezpieczeństwo…

Ministerstwo Zdrowia przywróci rejestr korzyści?

Dlaczego „Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych”…

Zmiany na liście leków refundowanych – podsumowanie

Kolejne spotkanie lekarzy FPZ z decydentami: każdy…

Jak dieta śródziemnomorska obniża ciśnienie krwi

Połowa kobiet ze stwierdzonym rakiem szyjki macicy…

Przełomowa metoda hodowli komórek macierzystych…

Przełomowa technologia w dolnośląskim szpitalu.…