W budżecie NFZ pojawi się dziura

W środę (7 maja) podczas sesji medycznej zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego mówiono o strategii polityki zdrowotnej w wybranych województwach, w tym o finansach NFZ i spadających wpływach ze składek zdrowotnych.Dariusz Strojewski, członek zarządu M.W. Trade SA, firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla podmiotów działających na rynku medycznym, powiedział, że przychody NFZ za ubiegły rok będą niższe o 2 mld zł od planowanych, a przewidywane przychody rosną obecnie wolnej niż zakładano.

Do tej niepokojącej oceny, zbudowanej na podstawie różnych modeli ekonomicznych, nawiązała Barbara Bulanowska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Zapewniła, że Fundusz planuje coraz lepiej. Jeśli natomiast zachodzi potrzeba dodatkowego sfinansowania potrzeb, np. szpitali, to uruchamia się rezerwy.

Przyznała, że w budżecie NFZ pojawi się dziura, ale była ona przewidywana. - Plan zakłada ujemny wynik - powiedziała i dodała, że to, co zapisano w kontraktach z NFZ jest realizowane, mimo że wpływy ze składek zdrowotnych są niższe. - Nie można liczyć na ich wzrost w nadchodzących latach - stwierdziła i wskazała, że jedną z przyczyn może być sytuacja międzynarodowa (np. rosyjskie restrykcje gospodarcze).

Tym niemniej z roku na rok rosną nakłady na świadczenia nielimitowane. Dodała, że woj. małopolskie zajmuje 11 miejsce w Polsce jeśli chodzi o nakłady na ochronę zdrowia w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Bulanowska wskazała na potrzebę przesuwania środków ze szpitali do AOS. W jej ocenie małopolskie lecznice dostrzegają potrzebę rozwoju ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. - Ze szczegółowej analizy wynika, że w ubiegłym roku wzrosła liczba porad udzielanych w poradniach przyszpitalnych - powiedziała. 


autor/ źródło: RR/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Wspólna inicjatywa INTER Polska i Naczelnej Izby Lekarskiej w sprawie bezpłatnej pomocy prawnej dla lekarzy


TU INTER Polska oraz Naczelna Izba Lekarska podpisały porozumienie, w ramach którego ubezpieczyciel zapewnienia wszystkim lekarzom i lekarzom…Tak powstawał tytanowy implant z drukarki 3D, wszczepiony…

Tradycyjne zwolnienie lekarskie stopniowo będzie…

Arłukowicz: brak kilku zmian, które ułatwiłyby…

Prezes NFZ po deklaracjach PiS: jest nadzór polityczny…

Fabryki krwi? Tak, ale jeszcze nie teraz

Polio nie zagraża Polsce zapewnia PZH

Bezpłatne szkolenia dla młodych lekarzy - jak rozmawiać…

Redakcja

Uchwały podjęte podczas XII Krajowego Zjazdu Lekarzy

Samorząd lekarski zamierza także kontynuować działania na rzecz stworzenia korzystniejszych regulacji podatkowych, w szczególności wprowadzenia zerowej stawki VAT na usługi zdrowotne, a także umożliwienia uznania za koszty uzyskania przychodu wszelkich…
Naczelna Izba Lekarska
Prawo i zarządzanie

Rekordowe wydatki Polaków na leki bez recepty