W 2015 r. NFZ chce wydać więcej na leczenie; zakłada wzrost wpływu składek

NFZ da dodatkowe pieniądze na szpitale, poradnie specjalistyczne, hospicja i lekarzy rodzinnych. Oszczędzi zaś na zębach Polaków i leczeniu sanatoryjnym - wynika z projektu planu finansowego NFZ na 2015 rok.


W przyszłym roku do oddziałów wojewódzkich Funduszu na leczenie pacjentów trafi więcej pieniędzy niż w 2014 r. Łącznie będzie to ponad 64,1 mld zł, podczas gdy w tym roku jest to 62,4 mld zł (będzie więcej o ok. 1,7 mld).

Wzrost będzie możliwy dzięki planowanym wyższym przychodom, głównie w związku z lepszą ściągalnością indywidualnych składek. NFZ zakłada, że w porównaniu do tego roku wzrosną one o 3,39 mld zł, do poziomu 69,4 mld zł.

Mimo większych pieniędzy na leczenie, eksperci nie spodziewają się wyraźnej poprawy w dostępie do świadczeń - czytamy na www. forsal.pl.

Nie można np. liczyć na wyraźne zwiększenie dostępu czy w ogóle zlikwidowanie limitów w przypadku niektórych zakresów usług (tak jak to się dzieje np. przy porodach czy leczeniu zawałowców). Więcej pieniędzy ma trafić np. do lekarzy rodzinnych - o 83,7 mln zł, a także na leczenie szpitalne.

Tyle że zdaniem samych zainteresowanych to za mało. Zwłaszcza w kontekście pakietu antykolejkowego zapowiedzianego kilka miesięcy temu przez ministra zdrowia - komentuje forsal.pl. i dodaje, że projekt planu NFZ nie zawiera żadnych konkretów w tej kwestii.

Więcej:www.forsal.pl


autor/ źródło: Forsal.pl/ Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Szpitale ginekologiczno-położnicze bez pieniędzy za nadwykonania?


Szpitale ginekologiczno-położnicze nie dostają z NFZ pieniędzy za nadwykonania i procedury specjalistyczne – tak donosi Nasz Dziennik.Nowy czas pracy pracowników medycznych a wynagrodzenia

Dyrektorzy szpitali: wdrożenie od stycznia norm zatrudnienia…

Jak wygląda przyszłość leczenia pacjentów kardiologicznych…

Pacjent odmówił przewiezienia do szpitala; nie był…

Wiemy, jak zmusić rodziców, by szczepili dzieci

Co powstrzymuje proces starzenia się mózgu

Prezes NRL pisze do CSIOZ w sprawie e-recept

Naukowcy stworzyli sztuczną krew

Epidemiolodzy: ebola zaatakuje Europę w ciągu 20…