W 2015 r. NFZ chce wydać więcej na leczenie; zakłada wzrost wpływu składek

NFZ da dodatkowe pieniądze na szpitale, poradnie specjalistyczne, hospicja i lekarzy rodzinnych. Oszczędzi zaś na zębach Polaków i leczeniu sanatoryjnym - wynika z projektu planu finansowego NFZ na 2015 rok.


W przyszłym roku do oddziałów wojewódzkich Funduszu na leczenie pacjentów trafi więcej pieniędzy niż w 2014 r. Łącznie będzie to ponad 64,1 mld zł, podczas gdy w tym roku jest to 62,4 mld zł (będzie więcej o ok. 1,7 mld).

Wzrost będzie możliwy dzięki planowanym wyższym przychodom, głównie w związku z lepszą ściągalnością indywidualnych składek. NFZ zakłada, że w porównaniu do tego roku wzrosną one o 3,39 mld zł, do poziomu 69,4 mld zł.

Mimo większych pieniędzy na leczenie, eksperci nie spodziewają się wyraźnej poprawy w dostępie do świadczeń - czytamy na www. forsal.pl.

Nie można np. liczyć na wyraźne zwiększenie dostępu czy w ogóle zlikwidowanie limitów w przypadku niektórych zakresów usług (tak jak to się dzieje np. przy porodach czy leczeniu zawałowców). Więcej pieniędzy ma trafić np. do lekarzy rodzinnych - o 83,7 mln zł, a także na leczenie szpitalne.

Tyle że zdaniem samych zainteresowanych to za mało. Zwłaszcza w kontekście pakietu antykolejkowego zapowiedzianego kilka miesięcy temu przez ministra zdrowia - komentuje forsal.pl. i dodaje, że projekt planu NFZ nie zawiera żadnych konkretów w tej kwestii.

Więcej:www.forsal.pl


autor/ źródło: Forsal.pl/ Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Młodzi lekarze powinni mieć swobodę wyboru specjalizacji


Zniesienia ich limitów na rezydentury oraz swobody wyboru specjalizacji lekarskiej domaga się łomżyński poseł Lech Antoni Kołakowski.MZ chce zbadać działalność liderów PZ; ci uważają,…

Minister o zdarzeniu w Starachowicach: nie było błędu…

Elżbieta Puacz ponownie prezesem KRDL

Ocena Prezesa NRA sposobu przekazywania odmów realizacji

Materiał video: W Polsce potrzeba nowoczesnej medycyny…

Kosiniak-Kamysz: konieczne zwiększenie atrakcyjności…

MZ konsultuje projekt rozporządzenia o centrach urazowych…

Pacjenci pytają o dalsze losy rządowego programu…

Leki w terapii stosowanej przed in vitro będą refundowane