Ustawa o zdrowiu publicznym: jak sfinansować profilaktykę zdrowotną

Założenia projektu ustawy o zdrowiu publicznym zostały przedstawione we wtorek (24 lutego) członkom rady naukowej przy ministrze zdrowia. W połowie lutego z projektem zapoznała się premier Ewa Kopacz.Powiedziała, że to dobry projekt. - Podejrzewam, że pod koniec tygodnia oficjalnie trafi do konsultacji społecznych, czyli za miesiąc należy się spodziewać, trafi do laski marszałkowskiej. Warto mieć tę ustawę. Będzie przełomem, jeśli chodzi o polski system ochrony zdrowia - podkreśliła 17 lutego.

Premier dodała, że niezależnie od konsultacji społecznych wiceminister Beata Małecka-Libera (pod koniec grudnia ub.r. została powołana na stanowisko pełnomocniczki rządu ds. projektu ustawy o zdrowiu publicznym w resorcie zdrowia) planuje zorganizować kilkanaście spotkań, aby rozmawiać o tym projekcie z różnymi środowiskami.

Przedstawienie projektu radzie naukowej przy ministrze zdrowia było jednym z takich spotkań.

Jak dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna, nowy projekt ustawy jest bardzo krótki. Odsyła on do Narodowego Programu Zdrowia (NPZ), który zostanie powołany rozporządzeniem. Do jego realizacji mają zostać włączone wszystkie instytucje zajmujące się profilaktyką i edukacją zdrowotną, ministerstwa i samorządy.

Nad założeniami NPZ, który ma ruszyć w 2016 r., pracuje zespół powołany przy Ministerstwie Zdrowia. Zgodnie z projektem ustawy program będzie finansowany ze specjalnie utworzonego funduszu zdrowia publicznego (FZP). Ma być on zasilany z kilku źródeł (m.in. z akcyzy od alkoholu, tytoniu i z gier hazardowych).

Centralizacja środków i przekazanie ich na program nie będą łatwe - komentuje DGP i dodaje, że każda z instytucji zacznie bronić swoich zasobów.

Czytaj: gazetaprawna.pl


autor/ źródło: gazetaprawna.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Bóle krzyża u młodych osób mogą być objawem groźnej choroby


Przewlekłe bóle krzyża u młodych osób nie powinny być bagatelizowanie, ponieważ mogą być objawem choroby, grożącej niepełnosprawnością,…FPZ zmienia stanowisko ws. rozmów o pakiecie?

Debata: jak skrócić kolejki do lekarzy?

Onkolodzy o pakiecie onkologicznym: pozytywnie, choć…

GIF wycofuje Erdomed

Nowy czas pracy radiologów: szpitali nie stać na…

Arłukowicz oburzony słowami krajowego konsultanta…

Redakcja

MZ ws. informacji w sprawozdaniach NFZ

Projekt jest już po etapie uzgodnień wewnętrznych. Uwagi do projektu można zgłaszać w ciągu 30 dni od dnia skierowania projketu do konsultacji publicznych. Więcej: 
INFONFZ/MZ
Komunikat

NRL zaniepokojone bezpieczeństwem elektronicznej…

10 najgroźniejszych pasożytów, które czają się…