Ustalono pochodzenie zabójczego wirusa MERS

Naukowcy mają już pewność – pierwotnym źródłem zakażenia ludzi groźnym wirusem MERS były wielbłądy – informuje „New England Journal of Medicine”.Badacze Arabii Saudyjskiej zbadali zarazek, który w 2013 r. zaatakował 44-letniego właściciela 9 wielbłądów. Mężczyzna zmarł w listopadzie ubiegłego roku, ale wcześniej wyizolowano z jego organizmu wirusa MERS (Middle East Respiratory Syndrome). Okazało się, że pochodzi on od szczepu koronawirusów, które odkryto w jednym z jego wielbłądów.

Zdaniem dr. Williama Schaffnera z Vanderbilt University w Nashville, jest to ostateczne potwierdzenie, że MERS pochodzi od wielbłądów. Ustalono, że cztery wielbłądy, które należały do Saudyjczyka, zostały zakażone w październiku 2013 r. Tydzień później on sam trafił do szpitala z objawami zapalenie płuc i zaburzeniami układu oddechowego. Zmarł dwa tygodnie później. Wielbłądy wyzdrowiały.

Nadal nie ma pewności, czy MERS roznoszony jest również przez inne gatunki zwierząt. Wiadomo natomiast, że uległ on dalszej mutacji i nabył zdolność przenoszenia się między ludźmi. Stwierdzono przypadki zarażenia się nim personelu medycznego opiekującego się zainfekowanymi pacjentami oraz najbliższych krewnych niektórych chorych.

Liczba ofiar epidemii MERS jest znacznie większa niż jeszcze niedawno oficjalnie podawano –  według danych Europejskiego Centrum Kontroli Chorób (ECDC) z końca maja 2014 r., z powodu MERS zmarło na świecie ponad 150 osób. Tymczasem 3 czerwca br. Ministerstwo Zdrowia Arabii Saudyjskiej poinformowało, że jedynie w tym kraju drobnoustrój ten uśmiercił prawie 300 osób.


autor/ źródło: New England Journal of Medicine / Money.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Przepisy o dokumentacji medycznej w Dzienniku Ustaw


29 lipca w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej została ogłoszona ustawa z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o systemie informacji…WHO przestrzega przed paniką związaną z koronawirusem…

Nawet 60 proc. osób otyłych cierpi na depresję

Redakcja

NFZ ws. projektu dot. zawierania umów na lecznictwo uzdrowiskowe

Opublikowany projekt określa postępowanie w sprawie zawierania i realizacji umów w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe, a także warunki wymagane od świadczeniodawców zainteresowanych zawarciem umowy w tym rodzaju oraz warunki dodatkowo oceniane w…
nfz.gov.pl
NFZ

Może powstać pakiet dotyczący opieki paliatywnej…

OZZL: rezydenci zachowają dotychczasową pensje

Pakiet kolejkowy ponownie skierowany do komisji zdrowia

Nie mamy dostępu do nowych technologii zwalczania…

Rzecznik Praw Pacjenta o dostępie do dokumentacji…

Lekarze nie mogą zdiagnozować wszystkich alergii…