Trzy deklaracje wyboru zamiast jednej, to biurokracja

Minister Zdrowia zamierza wprowadzić nowe udogodnienie z myślą o pielęgniarkach. Pacjent w swojej przychodni będzie wypełniał tymi samymi danymi trzy odrębne deklaracje wyboru: lekarza, pielęgniarki oraz położnej. Lekarze z PPOZ nie zgadzają się na takie rozwiązanie; twierdzą, że to biurokracja.- Oczekujemy od ministra wprowadzenia jednego łącznego druku - wzoru deklaracji POZ - zaznaczają.

Lekarze rodzinni z PPOZ skrytykowali projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzoru deklaracji wyboru świadczeniodawcy: lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej. 

- Negatywnie zaopiniowaliśmy ten projekt ministra, który zakłada wprowadzenie trzech odrębnych druków- wzorów deklaracji: osobno dla lekarza, osobno dla pielęgniarki i osobno dla położnej POZ. Takie rozwiązanie sprawia, że pacjent chcąc zapisać się w jednej przychodni do wszystkich, musi wypełniać trzy odrębne druki, powielając 95 proc. danych na kolejnych z nich - przekonuje mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Dodaje: - Naszym zdaniem musi być możliwość wprowadzenia czwartego wzoru deklaracji, który umożliwia dokonanie wyboru jednocześnie lekarza, pielęgniarki i położnej POZ lub w konfiguracji lekarz-pielęgniarka, lekarz-położna, pielęgniarka-położna.

Lekarze rodzinni uważają, że za takim rozwiązaniem przemawia konieczność zaprzestania rozbudowywania kolejnej biurokracji dla pacjentów, ale i dla świadczeniodawców - kolejne segregatory i pękające w szwach od dokumentów archiwa, które przechowywać trzeba przez wiele lat.

- Praktykę jednego druku deklaracji stosujemy od lat i sprawdza się w 100 procentach. Daje prawo wyboru jednego zakresu, ale i dwóch, i trzech w danej przychodni, i jest preferowana przez prawie 90 proc. polskich obywateli. Z danych NFZ wynika, że 87-89 proc. pacjentów wybiera w swojej przychodni co najmniej dwa zakresy czyli lekarza i pielęgniarkę lub lekarza i położną - dodaje lelkarz Iwona May z Leszna.

"PPOZ uważa, że brak jednego łącznego wzoru deklaracji całkowicie jest nie do przyjęcia. Przymus stosowania trzech odrębnych druków deklaracji tylko znacznie zwiększy obciążenia biurokratyczne po stronie pacjentów jak i świadczeniodawców" - przekazali lekarze w stanowisku przesłanym do mediów.


autor/ źródło: PPOZ.Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Białko z mitochondriów kluczowe w procesie starzenia się


Anhydraza węglanowa, białko zlokalizowane w mitochondriach neuronów, może stać się celem leków spowalniających procesy starzenia się,…Realizację recept na leki refundowane można dostosować…

Co zmieni się w pracy lekarzy rodzinnych w przyszłym…

NFZ chce zmian w finansowaniu SOR-ów i izb przyjęć

NRL ws. projektów tzw. pakietu kolejkowego

Projekt zarządzenia NFZ niezgodny z oczekiwaniami…

Lekarzu, pamiętaj też o własnym zdrowiu

Sejm odrzucił projekt ws. bezwzględnego zakazu aborcji

Połowa trzylatków i 90 proc. nastolatków w Polsce…

Czy szpital musi finansować pacjentowi wszystkie…