Trzy deklaracje wyboru zamiast jednej, to biurokracja

Minister Zdrowia zamierza wprowadzić nowe udogodnienie z myślą o pielęgniarkach. Pacjent w swojej przychodni będzie wypełniał tymi samymi danymi trzy odrębne deklaracje wyboru: lekarza, pielęgniarki oraz położnej. Lekarze z PPOZ nie zgadzają się na takie rozwiązanie; twierdzą, że to biurokracja.- Oczekujemy od ministra wprowadzenia jednego łącznego druku - wzoru deklaracji POZ - zaznaczają.

Lekarze rodzinni z PPOZ skrytykowali projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzoru deklaracji wyboru świadczeniodawcy: lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej. 

- Negatywnie zaopiniowaliśmy ten projekt ministra, który zakłada wprowadzenie trzech odrębnych druków- wzorów deklaracji: osobno dla lekarza, osobno dla pielęgniarki i osobno dla położnej POZ. Takie rozwiązanie sprawia, że pacjent chcąc zapisać się w jednej przychodni do wszystkich, musi wypełniać trzy odrębne druki, powielając 95 proc. danych na kolejnych z nich - przekonuje mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Dodaje: - Naszym zdaniem musi być możliwość wprowadzenia czwartego wzoru deklaracji, który umożliwia dokonanie wyboru jednocześnie lekarza, pielęgniarki i położnej POZ lub w konfiguracji lekarz-pielęgniarka, lekarz-położna, pielęgniarka-położna.

Lekarze rodzinni uważają, że za takim rozwiązaniem przemawia konieczność zaprzestania rozbudowywania kolejnej biurokracji dla pacjentów, ale i dla świadczeniodawców - kolejne segregatory i pękające w szwach od dokumentów archiwa, które przechowywać trzeba przez wiele lat.

- Praktykę jednego druku deklaracji stosujemy od lat i sprawdza się w 100 procentach. Daje prawo wyboru jednego zakresu, ale i dwóch, i trzech w danej przychodni, i jest preferowana przez prawie 90 proc. polskich obywateli. Z danych NFZ wynika, że 87-89 proc. pacjentów wybiera w swojej przychodni co najmniej dwa zakresy czyli lekarza i pielęgniarkę lub lekarza i położną - dodaje lelkarz Iwona May z Leszna.

"PPOZ uważa, że brak jednego łącznego wzoru deklaracji całkowicie jest nie do przyjęcia. Przymus stosowania trzech odrębnych druków deklaracji tylko znacznie zwiększy obciążenia biurokratyczne po stronie pacjentów jak i świadczeniodawców" - przekazali lekarze w stanowisku przesłanym do mediów.


autor/ źródło: PPOZ.Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
We Wrocławiu uśmierzają ból onkologiczny alkoholem


W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu pomagają cierpiącym pacjentom, którzy zmagają się z bólem specjalnie przygotowywanym…Niedrożność przewodów nosowo-łzowych może doprowadzić…

Marszałek Sejmu o klinice "Przylądek nadziei": to…

Kolejne Akademie NFZ we wrześniu

Redakcja

Prezes NRL o nowej regulacji czasu pracy

W piśmie możemy przeczytać m.in., że: "Dla samorządu lekarskiego wydaje się oczywiste, że wraz ze wzrostem nakładu czasu pracy i wysiłku wkładanego w wykonanie obowiązków pracowniczych, pracownik powinien otrzymać wyższe wynagrodzenie". "Nikt…
NIL
Artykuł

Sądy częściej orzekają na korzyść pacjentów…

OZZL przypomniał ministrowi co mówił, gdy był…

Stosowanie leków przeciwkrzepliwych będzie bezpieczniejsze

Mapy potrzeb zdrowotnych czy sieć szpitali?

Redakcja

Czy polska ochrona zdrowia może być innowacyjna?

Cykl konferencji Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia to jedno z najważniejszych w roku spotkań ekspertów, przedstawicieli instytucji działających na rynku, menedżerów szpitali i przychodni, lekarzy, świata nauki oraz biznesu, środowisk…
PAP/OSOZ
Konferencje