Test ciążowy online, czyli jak dać się nabrać

Strony internetowe udostępniające quizy ciążowe to wyłudzanie danych i pieniędzy - alarmuje "Metro". Niestety cieszą się zainteresowaniem.Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła "test ciążowy on-line" wyskakuje kilkadziesiąt stron. Oprócz odpowiedzi na ok. 20 pytań, trzeba podać swoje dane i adres e-mail. Na koniec zwykle pojawia się sugestia, aby kupić test ciążowy w aptece albo udać się do lekarza.

Właściciele stron uprzedzają, że "wyniki testu nie mogą być traktowane jako wiarygodne źródło informacji". Tymczasem nasze dane mogą być wykorzystane przez spamerów lub hakerów.

Jeszcze bardziej niebezpieczne są testy, w których - żeby poznać wynik - trzeba wysłać czasem dość drogiego SMS-a. Tu efektem może być złapanie w pułapkę spamu lub SMS-ów premium. Np. jednorazowe wysłanie SMS-a może zrobić z nas subskrybenta, który regularnie dostaje wysokopłatne wiadomości.

Ginekolodzy podkreślają, że rozwiązywanie takich testów w internecie nie ma sensu. - Są objawy, które mogą sugerować ciążę, ale mogą też mieć inną przyczynę. Dlatego stuprocentową pewność daje dopiero badanie USG i badanie hormonów we krwi. Można też wykonać na szybko test płytkowy z apteki, jednak on obarczony jest marginesem błędu - mówi ginekolog Marta Błaszczak.

Czytaj:.metro.gazeta.pl


autor/ źródło: Metro/PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Ministerstwo Zdrowia ogłasza nabór na stanowisko prezesa NFZ


Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia ukazał się komunikat o ogłoszeniu przez Ministerstwo Zdrowia naboru na stanowisko prezesa…Ponad 800 tys. Polaków choruje na zaćmę. Większość…

Diagnostyka laboratoryjna czeka cierpliwie w kolejkowym…

Wstępne wyniki badań: szczepionka przeciwko eboli…

Inwestycje w telemedycynę zmniejszą kolejki i koszty…

Szkolenia dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej…

Redakcja

Korytarze ratunku mogą skrócić dojazd karetki o sześć minut

Chodzi o to, że gdy dostrzegamy korek od razu zjeżdżamy na bok - na lewo i na prawo, równolegle do osi jezdni. Powstaje wtedy równy, dość szeroki i wolny obszar. Ten tzw. korytarz ratunku (emergency corridor), który z powodzeniem funkcjonuje…
Wyborcza.pl
Prasa

Koszty cukrzycy są coraz wyższe. Najdroższe jest…

Ekspert: możemy pomóc większości par mającym…

70 proc. Polaków należy do grupy zagrożonej czerniakiem