Terapia w raku tarczycy bez zielonego światła

Rada Przejrzystości uważa za niezasadne objęcie refundacją leku Nexavar (sorafenib) w leczeniu zaawansowanego raka tarczycy opornego na leczenie jodem radioaktywnym.


ak informuje Rada, lek Nexavar (sorafenib) należy do grupy inhibitorów kinaz tyrozynowych i z mieszanym powodzeniem stosowany jest w zaawansowanym raku wątrobowokomórkowym oraz zaawansowanym raku nerki. 

Próbuje się go też stosować w leczeniu zaawansowanego raka tarczycy, ale ten drogi lek nie zwycięża choroby, tylko najwyżej przedłuża przeżycie bez progresji, powodując u większości leczonych ciężkie objawy niepożądane, prowadzące u jednej czwartej leczonych do przerwania kuracji. 

Umiarkowanej jakości dowody naukowe nie potwierdzają przekonywującej skuteczności klinicznej sorafenibu w porównaniu ze zwykłym leczeniem wspomagającym (best suppotive care) i nie uzasadniają wysokich kosztów terapii, znacznie przekraczających próg kosztowej efektywności dodatkowego roku życia skorygowanego o jakość (QALY) - uważa Rada.

Więcej: aotm.gov.pl/


autor/ źródło: AOTM


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Mikrosonda zamiast biopsji w diagnostyce nowotworów. Wynik badania będzie znany w kwadrans


Co roku notuje się 1,7 mln zachorowań na raka piersi i blisko pół miliona zgonów. Problemem jest przede wszystkim czas diagnostyki. Nawet…PZ wywalczyło lepsze warunki, ale pacjenci nic nie…

Konstytucja, wolność sumienia a klauzula sumienia

Czy UOKiK odwoła się od wyroku ws. homeopatii?

Polscy naukowcy bliżej poznania mechanizmów chorób…

Warmińsko-Mazurskie: rośnie liczba chorych na grypę

NRL o oczekiwaniach środowiska ws. reformy ochrony…

Redakcja

NRL opiniuje projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej

Naczelna Rada Lekarska w swoim stanowisku stwierdza, iż wszelkie ewentualne zmiany dotyczące uprawnień pacjentów do poziomu refundacji świadczeń opieki zdrowotnej powinny być realizowane bez angażowania w proces ustalania zakresu tych uprawnień lekarzy…
NIL
Komunikat

Pachciarz: zapisywanie się pacjentów do kilku kolejek…

Borelioza - jest się czego obawiać, to już nie…