Szpitale nie chcą podawać kosztów procedur. Nowa ustawa to zmieni?

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji czeka na ustawę o ratunkowym dostępie do technologii lekowych (RDTL). Ma ona nałożyć na szpitale obligatoryjne raportowanie kosztów procedur.Obecnie na takie dane Agencja musi czekać nawet dwa lata. Np. koszty świadczeń w neonatologii podało tylko 8 proc. lecznic - informuje Rzeczpospolita.

3 marca piąty raz od lipca 2015 r. AOTMiT zwróciła się do szpitali z prośbą o udostępnienie rzeczywistych kosztów procedur neonatologicznych w zakresie patologii noworodka, chirurgii noworodka i chirurgii niemowlęcia. Z danych, które przysłały jej 34 szpitale na 424 mające oddziały neonatologiczne, wynika, że procedury są przeszacowane nawet o 40 proc.

Z problemem raportowania kosztów przez szpitale AOTMiT zmaga się od początku istnienia, nie ma bowiem przepisu, który nakładałby na świadczeniodawców taki obowiązek. Obecnie za dane Agencja  płaci szpitalowi od kilku do kilkuset tysięcy złotych, a mimo to brakuje chętnych.

Już za kilka miesięcy AOTMiT może przestać płacić za dane, a szpitale będą je raportować obligatoryjnie. Taki obowiązek nakłada na nie przyjęta przez rząd znowelizowana ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwana ustawą o ratunkowym dostępie do technologii lekowych (RDTL).

Więcej: www.rp.pl


autor/ źródło: Rzeczpospolita/Infonfz


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Wczesne objawy choroby Alzheimera, jakie je rozpoznać?


Brak odczuwania nieprzyjemnych zapachów może być jedną z wczesnych oznak choroby Alzheimera. Uczeni zaobserwowali także, że badanie oczu…NIA wyjaśnia kwestię łączenia funkcji w farmacji…

W ocenie Premier Kopacz rządowy program in vitro…

Od 1 grudnia podpisywanie e-zwolnień przez lekarzy…

W wiosennej sesji 1612 miejsc rezydenckich, w całym…

Prezes NRL pisze do CSIOZ w sprawie e-recept

Sejm uchwalił nowelę o zmianach w POZ

Zarząd Główny PTAiIT wycofał poparcie dla projektu…

Polscy naukowcy rozwikłali kolejną tajemnicę Alzheimera

Rząd zajmie się projektem dot. konsultantów medycznych