Szpitale muszą podjąć decyzję, czy wchodzą w pakiet onkologiczny

W cieniu negocjacji lekarzy rodzinnych z Ministerstwem Zdrowia, są kontrakty dla szpitali. Placówki medyczne muszą podjąć decyzję czy wchodzą w tzw. szybką ścieżkę onkologiczną…Wiemy już, że większość szpitali przyjmie pakiet onkologiczny, choć nie bez obaw.

- Wchodzimy w program we wszystkich tych zakresach, gdzie mamy pacjentów onkologicznych, czyli na ginekologii, chirurgii, laryngologii czy neurochirurgii – powiedziała Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymsotku. – Trwają prace przygotowawcze, musimy powołać zespoły konsultantów, wyłonić koordynatorów. Przygotowanie i wdrożenie pakietu na początku na pewno będzie to dużym obciążeniem dla szpitala, jak to będzie funkcjonować, pokaże życie.

- Mamy wolę, aby realizować założenia pakietu – mówi też Marek Chojnowski, dyrektor szpitala MSW w Białymstoku. – Jest to trudne i czasochłonna, wymaga dobrej logistyki i poniesienia dodatkowych kosztów. Musimy zatrudnić nowych pracowników, części dołożyć obowiązki. Ale jeśli uda się realizować założenia pakietu w praktyce, pacjenci mogą na tym zyskać. Dotąd nie zawsze mogli liczyć np. na konsylium specjalistów w ich sprawie.

Ale nie wszyscy wejdą w pakiet – Pomijając wątpliwości związane z realizacją pakietu, przyczyna jest inna: od 1 stycznia wchodzimy w szpitalu w system e-zdrowie i nie jesteśmy w stanie jednoczasowo wdrażać założeń pakietu – powiedziała Urszula Łapińska, dyrektorka białostockiego szpitala wojewódzkiego.

Szpitale w całej Polsce nie widzą za ile będą leczyć w 2015 roku. Większość placówek aneksy podpisała, zgadzając się na pakiet onkologiczny. Aneksy były jednak bez wpisanych kwot.

- My na nikim niczego nie wymuszamy. Nie przedstawiamy żadnych propozycji finansowych, bo nie ma jeszcze aktów wykonawczych  - tłumaczy się Beata Cyganiuk, rzecznik opolskiego NFZ.

- Mieliśmy w nich najpierw zadeklarować, czy przystępujemy od 1 stycznia do pakietu onkologicznego czy też nie – mówi Marek Staszewski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu. – Jeśli tak, to w kontraktach, które mamy dopiero dostać, zostanie wydzielona część onkologiczna. Usługi i badania w tym zakresie, mają być nielimitowane. Wszystkie, według zapowiedzi funduszu, zostaną zapłacone. Jak to będzie wyglądać w praktyce, dopiero się okaże, gdy poznamy szczegóły.


autor/ źródło: wspolczesna.pl/nto.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
NIK krytycznie po kontroli w NFZ: brak poprawy dostępności do świadczeń


Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport "Realizacja zadań Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach planu finansowego na 2013 r." Dokument…Poród w wodzie wcale nie tak bezpieczny

Redakcja

Piecha i Balicki bardzo różnie o lekarskim sumieniu

Według doniesień medialnych prof. Chazan miał powołać się na klauzulę sumienia przy odmowie aborcji i nie wskazał szpitala, który wykona zabieg. - W Polsce obowiązuje ustawa o zawodzie lekarza, która zawiera klauzulę sumienia. Być może…
LJ/Rynek Zdrowia
Prasa

Badają zespół chronicznego zmęczenia

Raport PMR: rynek chirurgii plastycznej wart 200 mln…

Redakcja

Kardiologia Prewencyjna 2015 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy

Podczas tegorocznej Konferencji "Kardiologia Prewencyjna " poruszone zostaną zagadnienia związane z najnowszymi doniesieniami w dziedzinie kardiologii prewencyjnej. Zostaną także zaprezentowane…
INFONFZ/PTK
Konferencje

Zdaniem NLR pakiety onkologiczny i kolejkowy mogą…

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o zawodach…

W polskich żłobkach i przedszkolach brakuje wiedzy…

Szpitale nie publikują wyników leczenia