Szpital przyjął o 600 pacjentów za dużo?

Prokuratura na wniosek Narodowego Funduszu Zdrowia bada, czy szpital w Biłgoraju przyjął o 600 pacjentów za dużo.W 2013 r. NFZ przeprowadził w placówce kontrolę. Jej wynikiem było skierowanie wniosku do prokuratury. Fundusz miał zastrzeżenia co do liczby osób, którym szpital udzielił pomocy. Zdaniem lubelskiego NFZ-u bezpodstawnie hospitalizował 600 osób. Prokuratura, prowadząc postępowanie w sprawie, przesłuchuje jako świadków pacjentów szpitala. 

Szpital złożył skargę na decyzję oddziału NFZ do centrali. Zarzucał w niej, iż kontrolerzy nie wzięli pod uwagę wyjaśnień pracujących w placówce lekarzy. Została ona rozpatrzona pozytywnie. Oznacza to, że formalnie kontrola nie zakwestionowała sposobu i liczby pacjentów leczonych w placówce.

- To niedopuszczalne, że kontrolujący nas urzędnicy, nie będąc specjalistami, weryfikują retrospektywnie, czy nasi lekarze postępowali właściwie – mówi Dziennikowi Wschodniemu dr Piotr Ruciński, wiceprezes spółki zarządzającej szpitalem.

– Przeżyłem w swojej karierze konsekwencje odesłania pacjenta do leczenia ambulatoryjnego i mówię: „Panie kontrolerze, panie prokuratorze, przyjdźcie do izby przyjęć i sami podpisujcie się pod odmowami przyjęcia pacjentów do szpitala” – dodaje.


autor/ źródło: Dziennik Wschodni


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Min. Szumowski: do końca roku e-zwolnienie, w przyszłości telemedycyna i dostarczanie leków osobom niepełnosprawnym


Od maja są już wystawiane pierwsze e-recepty, a w drugiej połowie roku ma wystartować pilotaż elektronicznych skierowań lekarskich. Z…MZ wyjaśnia OZZL problemy związane z realizacją…

Seria do infuzji wycofana. O który lek chodzi?

Czas pracy elektroradiologów zgodny z konstytucją

Polacy wydają coraz więcej na leki bez recepty.…

Z powodu zakrzepicy umiera co czwarta osoba

Zdaniem NLR pakiety onkologiczny i kolejkowy mogą…

Zmiany w Prawie zamówień publicznych stają się…

NFZ kontrolował ordynację lekarską

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje…