
Rzecznik Praw Pacjenta zajmował się sprawą małoletniego pacjenta, który po wypadku komunikacyjnym został przetransportowany śmigłowcem lotniczego pogotowia ratunkowego do szpitala. Po wylądowaniu personel medyczny lecznicy odmówił przyjęcia go, ponieważ w tym dniu dyżur neurochirurgiczny pełniła inna lecznica.
Szpital uczestniczył w ustalaniu tzw. „ostrych dyżurów neurochirurgicznych”. W dyżurującej placówce była większa obsada personelu medycznego, a konkretnie dwóch lekarzy neurochirurgów. Pacjentowi odmówiono udzielenia świadczeń zdrowotnych i skierowano do innej lecznicy. Niestety po przetransportowaniu do wskazanego szpitala pacjent zmarł.
Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził, że szpital, który odesłał pacjenta złamał prawo stosując praktyki naruszające zbiorowe prawa pacjentów i narażał zdrowie i życie pacjenta odsyłając go bez udzielenia pomocy.
Naczelny Sąd Administracyjny poparł argumenty Rzecznika Praw Pacjenta podkreślając, że obowiązek ochrony zdrowia wynika bezpośrednio z Konstytucji RP. Pacjent ma prawo do natychmiastowego udzielania świadczeń zdrowotnych, jeśli jego zdrowie lub życie jest zagrożone. Podmiot leczniczy nie może odmówić udzielenia świadczenia zdrowotnego takiej osobie i usprawiedliwieniem nie mogą być trudności organizacyjne i brak lekarzy, orzekł sąd.
Sygn. akt II OSK 2619/16
Więcej: bpp.gov.pl
autor/ źródło: bpp.gov.pl
Zobacz też
Przeczytaj dodatkowo
32 wnioski o zwrot kosztów leczenia za granicą wpłynęły dotychczas do NFZ. Najwięcej złożono do Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego…