Szansa na lek na chorobę Alzheimera

Dzięki zastosowaniu terapii genowej naukowcom z uniwersytetu w Barcelonie udało się po raz pierwszy przywrócić sprawność pamięci u myszy z objawami wczesnego stadium choroby Alzheimera.Badacze wprowadzili do komórek hipokampa (struktury mózgu odpowiedzialnej m.in. za przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej oraz za orientację przestrzenną) gen aktywujący syntezę białka, którego wytwarzanie jest u pacjentów z chorobą Alzheimera zablokowane. Białko to aktywuje kolejne geny, bezpośrednio zaangażowane w procesy konsolidacji pamięci.

– Mamy nadzieję, że nasze badanie to pierwszy krok do opracowania leków, które pozwolą zatrzymać lub nawet odwrócić proces pogarszania się sprawności pamięci u osób cierpiących na chorobą Alzheimera – mówi Carlos Saura, szef zespołu hiszpańskich naukowców.

Według danych WHO choroba Alzheimera dotyczy 35,6 mln ludzi. Każdego roku rozpoznaje się 7,7 mln nowych przypadków. Globalne koszty generowane przez tę – jak dotąd nieuleczalną chorobę – sięgnęły w 2010 r. 604 mld dolarów.


autor/ źródło: Journal of Neuroscience / The Local


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Sandomierz: powiat szuka prywatnego inwestora dla szpitala


Starostwo Powiatowe w Sandomierzu chce oddać Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w prywatne ręce. Placówce potrzeba 30 mln zł.Nagrody dla szpitali za pieniądze. Czy to w porządku?

Problem suchości pochwy dotyczy co czwartej kobiety…

Redakcja

Migotanie przedsionków - ważny czynnik ryzyka udaru mózgu

- Choroby układu sercowo-naczyniowego zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu. Jednym z najważniejszych czynników ryzyka udaru niedokrwiennego jest migotanie przedsionków. Jaki mechanizm za to odpowiada?Prof. Kalarus: - Migotanie…
JMR, Rynek Zdrowia
Prasa

Farmaceuci zbulwersowani pomysłem karania za brak…

Czy powstanie szczepionka na wirusa RSV?

Obserwując internautów wykryją epidemię przed…

Męska profilaktyka: o czym należy pamiętać

Zwrot kosztów za leczenie za granicą - kogo będzie…

Dwie procedury do wyboru; pogotowie wybiera ministerialne