Szansa na lek na chorobę Alzheimera

Dzięki zastosowaniu terapii genowej naukowcom z uniwersytetu w Barcelonie udało się po raz pierwszy przywrócić sprawność pamięci u myszy z objawami wczesnego stadium choroby Alzheimera.Badacze wprowadzili do komórek hipokampa (struktury mózgu odpowiedzialnej m.in. za przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej oraz za orientację przestrzenną) gen aktywujący syntezę białka, którego wytwarzanie jest u pacjentów z chorobą Alzheimera zablokowane. Białko to aktywuje kolejne geny, bezpośrednio zaangażowane w procesy konsolidacji pamięci.

– Mamy nadzieję, że nasze badanie to pierwszy krok do opracowania leków, które pozwolą zatrzymać lub nawet odwrócić proces pogarszania się sprawności pamięci u osób cierpiących na chorobą Alzheimera – mówi Carlos Saura, szef zespołu hiszpańskich naukowców.

Według danych WHO choroba Alzheimera dotyczy 35,6 mln ludzi. Każdego roku rozpoznaje się 7,7 mln nowych przypadków. Globalne koszty generowane przez tę – jak dotąd nieuleczalną chorobę – sięgnęły w 2010 r. 604 mld dolarów.


autor/ źródło: Journal of Neuroscience / The Local


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Badania: ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych nie zmniejsza ryzyka miażdżycy?


Ograniczenie spożycia tzw. nasyconych kwasów tłuszczowych miało zmniejszać poziom ryzyko miażdżycy, a co za tym idzie udarów i zawałów…Polacy nie badają wzroku

Porozumienie Zawodów Medycznych chce spotkania z…

Likwidacji stażu podyplomowego była błędem

Redakcja

Zmiana zarządzeń w zakresie lecznictwa szpitalnego

W przypadku zarządzenia ws. leczenia szpitalnego (nr 23/2014/DGL) wchodzi ono w życie z dniem podpisania. Zarządzenie w zakresie chemioterapii (nr 22/2014/DGL) wchodzi w życie z dniem 1 maja 2014 roku.Więcej: 
NFZ
NFZ

Arłukowicz: z alternatywnych form opieki POZ skorzystało…

Szczepionka zapobiega 70 proc. nowotworów szyjki…

Analogi GLP-1 nadal poza listą refundacyjną

Premier porozmawia z ministrem zdrowia o badaniach…

Nie można lekceważyć grypy