Szansa na leczenie przyczynowe wrodzonej łamliwości kości

Wrodzona łamliwość kości (osteogenesis imperfecta – OI) należy do chorób rzadkich uwarunkowanych genetycznie. Zdarza się raz na 15-30 tys. urodzeń. Istotą schorzenia są zaburzenia w prawidłowej budowie kolagenu, a głównym objawem jest nadmierna kruchość kości.Do złamań dochodzi nie tylko w wyniku upadków, ale często samoistnie, np. w czasie snu. Złamania występują często, a zarazem bardzo szybko się zrastają. W cięższych przypadkach dochodzi do 200-300 złamań w czasie pierwszych 18 lat życia chorego. Kości długie często przybierają kształt łuków. Osoby z OI cierpią też przeważnie z powodu kamicy nerkowej oraz astygmatyzmu. Charakterystycznym objawem, jaki niekiedy występuje, jest niebieskie zabarwienie twardówki.

Medycyna nie dysponuje leczeniem przyczynowym schorzeń z grupy osteogenesis imperfecta.Najnowsze prace naukowców z Baylor College of Medicine w Houston (w stanie Texas) dają jednak nadzieję, że może się to zmienić.

Badania, którymi kierował dr Brendan Lee, przeprowadzono na myszach dotkniętych wrodzoną łamliwością kości. Naukowcy zauważyli związek pomiędzy aktywnością białka TGF-β (transformujący czynnik wzrostu – ang. Transforming Growth Factor) a nasileniem objawów OI. Po zablokowaniu TGF-β za pomocą przeciwciał okazało się, że kości chorych myszy stały się bardziej wytrzymałe i odporne na złamania.   

Autorzy badania zastrzegają, że nie każdy mechanizm biologiczny obecny u myszy ma przełożenie na ludzi i przewidują, że próby kliniczne z udziałem osób chorych na OI będą mogły rozpocząć się najwcześniej za kilka lat.


autor/ źródło: Nature Medicine / BBC News


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
NFZ: projekt zmian w zarządzeniu ws. umów na świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie


Zmiany wprowadzane projektowanym zarządzeniem polegają przede wszystkim na dodaniu nowych świadczeń w czterech zakresach świadczeń, odpowiadających…Ministerstwo Zdrowia ma wizję, expose Ewy Kopacz…

MZ o szkoleniach dla lekarzy i pielęgniarek nt. technologii…

Absynt z alkoholem metylowym

Redakcja

Uwagi OZZL do projektu ustaw "kolejkowych"

Uwagi i wnioski OZZL trafiły do resortu z opóźnieniem. W piśmie związkowców czytamy „opinię przesyłamy z opóźnieniem w stosunku do wyznaczonego przez Państwa terminu, jednak wynika to z faktu, że informacja o projekcie nie została…
OZZL
Artykuł

mZdrowie - potrzebne europejskie przepisy chroniące…

Angelina Jolie podjęła słuszną decyzję uważa…

Polscy naukowcy bliżej poznania mechanizmów chorób…

Samorząd lekarski zaskarży pakiet onkologiczny do…

Eksperci: błędy w antykoncepcji głównym powodem…