Świadomość Polaków na temat przewlekłych chorób żył jest rażąco niska

Uczucie ciężkości i zmęczenia kończyn dolnych po dłuższym staniu lub siedzeniu, obrzęki, skurcze i bóle łydek to często ignorowane objawy niewydolności żylnej. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do rozległych uszkodzeń skóry na nogach, w tym niegojących się owrzodzeń żylnych. Mimo to jedynie 1/3 Polaków cierpiących na tego typu dolegliwości zgłasza się do lekarza, jak donosi najnowszy raport Polskiego Towarzystwa Flebologicznego.– Według naszych badań 2/3 pacjentów, którzy cierpią na dolegliwości kończyn dolnych w dużej części powodowane niewydolnością żylną, nie zgłasza się do lekarza. Z drugiej strony częstość występowania tych problemów jest ogromna – mówi dr hab. med. Tomasz Urbanek, chirurg z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zgodnie z raportem Polskiego Towarzystwa Flebologicznego ponad 60 proc. dorosłej populacji w naszym kraju skarży się na uczucie ciężkości i zmęczenia po długim staniu lub siedzeniu. U ponad 30 proc. Polaków występują obrzęki, a więcej niż 1/5 ma żylaki.

Dane płynące z publikacji wskazują, że nie tylko pacjenci rzadko przywiązują wagę do problemów naczyniowych kończyn dolnych.

– Wydaje się, że także ze strony personelu medycznego problem wymaga większego zainteresowania, ponieważ 2/3 pacjentów nie było nigdy pytanych o dolegliwości kończyn dolnych – dodaje Tomasz Urbanek.

Edukacja na temat profilaktyki przewlekłej niewydolności żylnej jest bardzo istotna, ponieważ obok czynników genetycznych istnieje wiele czynników środowiskowych, które mogą przyspieszać rozwój choroby. Utrzymanie prawidłowej masy ciała i przeciwdziałanie zaparciom, uprawianie sportu, odpoczywanie z nogami uniesionymi do góry oraz unikanie długiego stania to zabiegi, które sprzyjają prawidłowemu działaniu naczyń krwionośnych kończyn dolnych i ograniczają ryzyko obrzęków oraz żylaków.

Zaniedbana niewydolność żył może doprowadzić do stwardnienia, przebarwienia i zapalenia skóry, a w skrajnych przypadkach do trudno gojącego się owrzodzenia żylnego.


autor/ źródło: Newseria


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
8-10 proc. zawałów kończy się zgonem, 20 lat temu - połowa


Jeszcze 20 lat temu połowa zawałów kończyła się zgonem, teraz jest to 8 do 10 proc. - wskazuje dyrektor WIM gen. Grzegorz Gielerak, wyjaśniając,…Kto wypisuje receptę? Lekarz czy ministerstwo?

Połowa Polaków z zawałem serca wzywa pomoc po ponad…

Specjaliści o rewolucji w leczeniu pacjentów z WZW…

Redakcja

Alergie coraz większym problemem w Europie. W diagnostyce pomocny może się okazać polski wynalazek

– Narastająca skala zachorowań na alergię jest dużym problemem. Komisja Europejska szacuje, że do 2025 roku już połowa Europejczyków będzie dotknięta chorobami alergicznymi – mówi…
Infonfz/Mewseria
Artykuł

Europejski Kongres Gospodarczy: większa rola budżetu…

Redakcja

Petycja Zarządu Krajowego OZZL do ministra Arłukowicza

Związkowcy podkreślają w petycji, że protestują przeciwko: ”oszukiwaniu Polaków". Zwracają także uwagę, że "za środki w kwocie 4,2 proc. PKB można zapewnić nieograniczony zakres świadczeń bezpłatnych wszystkim obywatelom bez ograniczeń".…
OZZL/Rynek Zdrowia
Prasa
Redakcja

ZUS winny państwu blisko 40 mld zł. Pożyczki nie odda

Niemożność wywiązania się ze spłaty pożyczek do końca marca potwierdził w rozmowie z portalem onet.pl Radosław Milczarski z ZUS-u. Poinformował jednocześnie, że obecnie zakład jest na etapie przygotowań do podpisania z ministrem…
onet.pl
Prasa

Zdrowie publiczne jest zadaniem wszystkich resortów

FPZ zmienia stanowisko ws. rozmów o pakiecie?