Stanowisko NL ws. okołoporodowej opieki położniczo-ginekologicznej

W piątek (18 września) Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło stanowisko ws. projektów rozporządzeń ministra zdrowia. Wystosowało również apel ws. działań legislacyjnych zmierzających do zapewnienia należytej ochrony tajemnicy lekarskiej.Jak informuje Naczelna Izba Lekarska, 18 września 2015 r. Prezydium NRL podjęło stanowisko w sprawie projektów rozporządzeń ministra zdrowia:
- w sprawie standardu postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego,
- w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w dziedzinie położnictwa i ginekologii z zakresu okołoporodowej opieki położniczo-ginekologicznej, sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu, w przypadkach występowania określonych powikłań oraz opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych.

Prezydium NRL po zapoznaniu się z projektami ww. rozporządzeń po raz kolejny stwierdziło, że standardy postępowania medycznego nie powinny mieć charakteru powszechnie obowiązujących przepisów prawnych, a jedynie zawodowych zaleceń i wytycznych.

Rada podjęła również apel do ministra zdrowia ws. podjęcia działań legislacyjnych zmierzających do zapewnienia należytej ochrony tajemnicy lekarskiej. Jak informuje NIL, treść apelu zostanie przedstawiona opinii publicznej na konferencji prasowej w dniu 24 września 2015 r.

Więcej:nil.org.pl


autor/ źródło: NIL/Infonfz


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Polaków zdrowia portret własny 2015 - minister Zembala odwiedzi Szczecin


MZ poinformowało we wtorek, że trzecie spotkanie w ramach cyklu "Polaków zdrowia portret własny" zaplanowane zostało 16 lipca w Szczecinie.…Arłukowicz po spotkaniu z premier Kopacz: ustępstw…

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska zarzuca nieprawdę…

Jest niemal pewne, że 1 sierpnia nie będzie ostatecznym…

KE o e-zdrowiu: trzeba szybko zmienić mentalność…

Narodowy program zwalczania raka powinien być przyjęty…

KRDL apeluje o zakończenie prac legislacyjnych ws.…

Trwają prace nad ustawą o zdrowiu publicznym. Ustawa…

Ustawa o transgranicznej opiece zdrowotnej już w…

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił wyroki w…