
Objawy raka trzustki (w tym bóle brzucha, chudnięcie i brak apetytu, żółtaczka, nudności, wymioty, biegunka) występują dopiero w stadium zaawansowanym, przez co pacjenci późno zgłaszają się do lekarza. Z drugiej strony, nie ma obecnie prostego i taniego badania, które pozwoliłoby wykrywać wczesne postacie raka trzustki. W związku z tym bardzo niewielki odsetek (8–9 proc.) cierpiących na niego pacjentów przeżywa 5 lat.
Amerykańscy naukowcy porównywali skład bakterii w ślinie 131 pacjentów (63 kobiet i 68 mężczyzn) leczonych w UC San Diego Moores Cancer Center. W grupie tej u 14 osób zdiagnozowano raka trzustki, u 13 inne schorzenie tego narządu, u 22 wykryto innego raka, a u 10 nie stwierdzono żadnego schorzenia.
Okazało się, że pacjenci z rakiem trzustki mieli w jamie ustnej większe ilości bakterii z rodzajówLeptotrichia oraz Campylobacter, w porównaniu z osobami z pozostałych grup, a przy tym mniej bakterii z rodzaju Streptococcus, Treponema oraz Veillonella.
O odkryciu poinformowano na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Mikrobiologii, które odbywa się w dniach 17-20 maja w Bostonie.
autor/ źródło: University Herald / Money.pl
Zobacz też
Przeczytaj dodatkowo
Jako prezes największej organizacji pracodawców polskiej opieki zdrowotnej, Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie…