Sposób na wykrycie raka trzustki we wczesnym stadium

Skład bakterii w jamie ustnej zdecydowanie odróżnia pacjentów z rakiem trzustki zarówno od osób zdrowych, jak i od innych chorych – ogłosili naukowcy z San Diego State University. Odkrycie to daje nadzieję na opracowanie testu, który pozwoli wcześnie diagnozować raka trzustki na podstawie analizy próbki śliny.Objawy raka trzustki (w tym bóle brzucha, chudnięcie i brak apetytu, żółtaczka, nudności, wymioty, biegunka) występują dopiero w stadium zaawansowanym, przez co pacjenci późno zgłaszają się do lekarza. Z drugiej strony, nie ma obecnie prostego i taniego badania, które pozwoliłoby wykrywać wczesne postacie raka trzustki. W związku z tym bardzo niewielki odsetek (8–9 proc.) cierpiących na niego pacjentów przeżywa 5 lat.

Amerykańscy naukowcy porównywali skład bakterii w ślinie 131 pacjentów (63 kobiet i 68 mężczyzn) leczonych w UC San Diego Moores Cancer Center. W grupie tej u 14 osób zdiagnozowano raka trzustki, u 13 inne schorzenie tego narządu, u 22 wykryto innego raka, a u 10 nie stwierdzono żadnego schorzenia.

Okazało się, że pacjenci z rakiem trzustki mieli w jamie ustnej większe ilości bakterii z rodzajówLeptotrichia oraz Campylobacter, w porównaniu z osobami z pozostałych grup, a przy tym mniej bakterii z rodzaju Streptococcus, Treponema oraz Veillonella.

O odkryciu poinformowano na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Mikrobiologii, które odbywa się w dniach 17-20 maja w Bostonie.


autor/ źródło: University Herald / Money.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Anestezjolodzy oceniają propozycje MZ


Związek Zawodowy Anestezjologów przesłał uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków…OZZPiP szykuje się do sporów zbiorowych i ewentualnie…

Raport: spada tempo przekształceń szpitali

Wytyczne dot. bezpiecznego przetwarzania dokumentacji…

Dziedziczna hipercholesterolemia może skrócić życie…

Należy piętnować lekarzy, którzy lekceważą problem…

NIA wyjaśnia kwestię łączenia funkcji w farmacji…

Redakcja

Znachorzy i uzdrowiciele działają zgodnie z prawem

Jej projekt przygotowali sami fizjoterapeuci. Przewiduje on m.in. powołanie samorządu tej grupy zawodowej, ustanowienie egzaminu państwowego dla niej i określenie zasad odpowiedzialności zawodowej. Bez niej legalnie działa na rynku 80 tys. różnego rodzaju…
Dziennik Gazeta Prawna
Prasa

Polskie badania nad testami genetycznymi dot. nowotworów…

Zapowiedź: Kardiologia Prewencyjna 2017 – wytyczne,…