Sposób na wykrycie raka trzustki we wczesnym stadium

Skład bakterii w jamie ustnej zdecydowanie odróżnia pacjentów z rakiem trzustki zarówno od osób zdrowych, jak i od innych chorych – ogłosili naukowcy z San Diego State University. Odkrycie to daje nadzieję na opracowanie testu, który pozwoli wcześnie diagnozować raka trzustki na podstawie analizy próbki śliny.Objawy raka trzustki (w tym bóle brzucha, chudnięcie i brak apetytu, żółtaczka, nudności, wymioty, biegunka) występują dopiero w stadium zaawansowanym, przez co pacjenci późno zgłaszają się do lekarza. Z drugiej strony, nie ma obecnie prostego i taniego badania, które pozwoliłoby wykrywać wczesne postacie raka trzustki. W związku z tym bardzo niewielki odsetek (8–9 proc.) cierpiących na niego pacjentów przeżywa 5 lat.

Amerykańscy naukowcy porównywali skład bakterii w ślinie 131 pacjentów (63 kobiet i 68 mężczyzn) leczonych w UC San Diego Moores Cancer Center. W grupie tej u 14 osób zdiagnozowano raka trzustki, u 13 inne schorzenie tego narządu, u 22 wykryto innego raka, a u 10 nie stwierdzono żadnego schorzenia.

Okazało się, że pacjenci z rakiem trzustki mieli w jamie ustnej większe ilości bakterii z rodzajówLeptotrichia oraz Campylobacter, w porównaniu z osobami z pozostałych grup, a przy tym mniej bakterii z rodzaju Streptococcus, Treponema oraz Veillonella.

O odkryciu poinformowano na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Mikrobiologii, które odbywa się w dniach 17-20 maja w Bostonie.


autor/ źródło: University Herald / Money.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Poradnie internistyczne do reaktywacji?


Państwo wyszło z założenia, że wystarczą lekarze rodzinni i specjaliści. Internista, który stał pośrodku, był zbyteczny. Wtedy zaczęły…Nagrody dla szpitali za pieniądze. Czy to w porządku?

Arłukowicz o pakiecie kolejkowym: chcemy zapewnić…

Polski wynalazek ułatwi powrót do zdrowia po urazach…

Ginekolog straci funkcję za "Deklarację Wiary"?

Wątpliwości RPO ws. udostępniania dokumentacji…

Antybiotyk nie na wszystko i nie zawsze - alarmują…

Petycja ginekologów w sprawie badania urodynamicznego

Redakcja

Bezpłatne szkolenia onkologiczne dla lekarzy i pielęgniarek z Wielkopolski

Szpital Kliniczny im. Przemienienia Pańskiego UM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu jest realizatorem projektu „Wielkopolska Onkologia: Poprawa oraz dostosowanie diagnostyki i terapii nowotworów do trendów demograficzna – epidemiologicznych…
portalemedyczne.pl
Szkolenia

Porozumienie z pielęgniarkami i położnymi możliwe…