Sondaż: lekarze sceptycznie o wypisywaniu recept przez pielęgniarki

Od 1 stycznia 2016 roku pielęgniarki będą mogły wystawiać recepty na niektóre leki, w tym antybiotyki. 41 proc. lekarzy ankietowanych przez portal Konsylium24.pl uważa, że taka zmiana będzie niekorzystna dla zdrowia polskich pacjentów.


30 proc. lekarzy różnych specjalności ankietowanych przez portal Konsulium24.pl twierdzi, że uzyskanie uprawnień do ordynacji leków i wypisywania leków przez pielęgniarki nie będzie miało wpływu na zdrowie pacjentów, 14 proc. uważa, że może to być korzystna zmiana dla zdrowia pacjentów.

Wydawałoby się, że proponowane zmiany zmniejszą ilość pracy nadmiernie obciążonych biurokracją lekarzy POZ - przedłużać recepty będzie mogła pielęgniarka.

Nadal jednak to rozwiązanie nie przekonuje to lekarzy POZ, by część swoich obowiązków związanych z wypisywaniem recept powierzyć pielęgniarkom - wynika z sondażu portalu Konsulium24.pl. Negatywne skutki zdrowotne dla polskich pacjentów widzi aż 38 proc. lekarzy w tej grupie. 32 proc. lekarzy POZ twierdzi, że nowe przepisy nie wpłyną istotnie na zdrowie polskich pacjentów, a 14 proc. dopatruje się pozytywnego oddziaływania takiego rozwiązania. 

Sondaż został przeprowadzony w dniu 25-26 listopada 2015 roku. W sondażu wzięło udział 961 dobranych losowo lekarzy.


autor/ źródło: konsylium24.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Leków nie można wysyłać przez paczkomaty


Łódzki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny nakazał jednej z aptek zaprzestać dostarczania produktów leczniczych w ramach wysyłkowej sprzedaży…W sezonie grzewczym zwiększa się liczba dzieci cierpiących…

Była prezes NFZ o rozmowach resortu z Porozumieniem…

Noworodki i niemowlęta nie powinny być karmione…

OZZL: działanie NFZ wyrzuca tysiące lekarzy poza…

Kontrola NIK dotycząca programów lekowych: są nieprawdiłowości

Obserwując internautów wykryją epidemię przed…

Na choroby płuc cierpi ponad 6 mln Polaków. Wiele…

Jak lekarze mogą bronić się przed krzywdzącymi…

Nowe standardy medyczne mają poprawić bezpieczeństwo…