Sądy częściej orzekają na korzyść pacjentów skarżących NFZ

Sądy częściej nakazują Funduszowi zwrot kosztów leczenia zarówno poza granicami Polski, jak i lekami nie objętymi refundacją.O zmianie nastawiania sądów może świadczyć opinia sędziego w sprawie Doroty Zielińskiej, która w głośnym procesie walczyła o dostęp do nowoczesnego leczenia stwardnienia rozsianego. Choć sprawa została umorzona - w trakcie procesu lek wszedł do refundacji - sędzia przyznał rację pacjentce.

Nie tylko powódka Dorota Zielińska, ale także co najmniej kilkuset pacjentów cierpiących na ten sam typ choroby uzyskało nadzieję na powrót do zdrowia i w miarę prawidłowego funkcjonowania. 

Kilka tygodni temu sąd w Krakowie wydał Małopolskiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu NFZ nakaz w trybie upominawczym zapłacenia pacjentowi za zabieg wykonany za granicą o wartości ok. 3 tys. zł. Przyczyną jest wejście w życie dyrektywy unijnej, która wprowadza zasadę: leczysz się gdzie chcesz, a twój ubezpieczyciel zwraca ci koszty w wysokości, w jakiej zapłaciłby za dane świadczenie w kraju.

Więcej:  www.dziennik.pl


autor/ źródło: Dziennik.pl/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Arłukowicz: brak kilku zmian, które ułatwiłyby życie pacjentom


Brakuje kilku zmian, które ułatwiłyby życie pacjentom, dlatego przygotowaliśmy m.in. pakiet onkologiczny oraz pakiet dotyczący czasu oczekiwania…Poród za granicą, bo wyższy standard opieki medycznej…

800 tys. Polaków cierpi z powodu zaćmy. Długi czas…

Zmienione prawo zamówień publicznych: jak wpłynie…

Kierownik apteki tylko ze specjalizacją?

POZ-y nie tylko dla lekarzy rodzinnych

Kardiolodzy i geriatrzy zbadają telemedycznie. Pilotażowy…

NSA: dla przyznania becikowego istotne są przyczyny…

50 zł za wystawienie Karty Diagnostyki i Leczenia…

Nawrót infekcji u pierwszego dziecka uznanego za…