Sąd wydał pierwszy wyrok nakazujący NFZ zwrot kosztów leczenia za granicą

Coraz więcej pacjentów korzysta z możliwości leczenia za granicą i przed sądem dochodzi od NFZ zwrotu kosztów. W Krakowie sąd wydał pierwszy nakaz zapłaty.Dyrektywa o transgranicznej opiece medycznej obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej od 25 października 2013 r. Chory może wystąpić o zwrot kosztów leczenia za granicą, jeśli pojechał tam na zabieg, gdyż oczekiwanie na świadczenie w kraju okazało się zbyt długie. 

Pacjent płaci z własnej kieszeni, a instytucja, w której jest ubezpieczony (u nas NFZ), musi mu zwrócić pieniądze. Zwraca według stawek, które płaci krajowym lecznicom.

Polski rząd spóźnił się z wprowadzeniem przepisów umożliwiających zwracanie pacjentom pieniędzy: ich projekt przyjął dopiero w tym tygodniu, a wejdą one w życie najwcześniej w połowie roku.

Pacjenci nie czekają. Do oddziałów NFZ wpływają już pierwsze wnioski o zapłatę. Dotyczą one: usunięcia zaćmy, operacyjnego leczenia zatok i adenomektomii.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, sąd krakowski pod koniec lutego wydał małopolskiemu NFZ pierwszy nakaz zapłaty w sprawie pacjenta z Krzeszowic. Chodzi o 2930 zł za usunięcie zaćmy w klinice NeoVize w Czeskim Cieszynie oraz odsetki liczone od 13 grudnia 2013 r., dnia wykonania zabiegu. Sąd nakazał też zapłacenie 654 zł kosztów postępowania.

Małopolski oddział Funduszu złożył w sądzie apelację, więc teraz dojdzie do procesu, prawdopodobnie pierwszego w kraju.

Sylwia Wądrzyk, główny specjalista Biura Komunikacji Społecznej Centrali NFZ poinformowała nas, że do niektórych oddziałów Funduszu (głównie w woj. przygranicznych) zgłaszają się osoby z zapytaniami dotyczącymi możliwości pokrycia kosztów leczenia poza granicami kraju.

Fundusz stoi na stanowisku, że dopóki resort nie wprowadzi ustawy implementującej postanowienia dyrektywy transgranicznej, NFZ nie ma podstaw prawnych do podejmowania jakichkolwiek czynności i działań związanych z ewentualnymi wnioskami o zwrot pieniędzy za leczenie za granicą.


autor/ źródło: MS, Gazeta Wyborcza


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Za dwa lata próby kliniczne z użyciem sztucznej krwi


Próby kliniczne z użyciem sztucznej krwi planowane są na 2017 r. W trakcie badań wykorzystane zostaną czerwone krwinki stworzone w laboratorium.Rozpoczęło się badanie apelacji w procesie dr.…

Minister Arłukowicz nieugięty: koniec negocjacji…

Redakcja

Piecha i Balicki bardzo różnie o lekarskim sumieniu

Według doniesień medialnych prof. Chazan miał powołać się na klauzulę sumienia przy odmowie aborcji i nie wskazał szpitala, który wykona zabieg. - W Polsce obowiązuje ustawa o zawodzie lekarza, która zawiera klauzulę sumienia. Być może…
LJ/Rynek Zdrowia
Prasa

Internet coraz częściej zastępuje Polakom lekarza.…

Ministerstwo Zdrowia ogłasza nabór na stanowisko…

Dyrektywa transgraniczna owocuje nowymi urzędnikami

Ile czekają w Polsce pacjenci na świadczenia zdrowotne?

Prezes NRL w sprawie medialnych wypowiedzi ministra…

W polskich żłobkach i przedszkolach brakuje wiedzy…