Sąd wydał pierwszy wyrok nakazujący NFZ zwrot kosztów leczenia za granicą

Coraz więcej pacjentów korzysta z możliwości leczenia za granicą i przed sądem dochodzi od NFZ zwrotu kosztów. W Krakowie sąd wydał pierwszy nakaz zapłaty.Dyrektywa o transgranicznej opiece medycznej obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej od 25 października 2013 r. Chory może wystąpić o zwrot kosztów leczenia za granicą, jeśli pojechał tam na zabieg, gdyż oczekiwanie na świadczenie w kraju okazało się zbyt długie. 

Pacjent płaci z własnej kieszeni, a instytucja, w której jest ubezpieczony (u nas NFZ), musi mu zwrócić pieniądze. Zwraca według stawek, które płaci krajowym lecznicom.

Polski rząd spóźnił się z wprowadzeniem przepisów umożliwiających zwracanie pacjentom pieniędzy: ich projekt przyjął dopiero w tym tygodniu, a wejdą one w życie najwcześniej w połowie roku.

Pacjenci nie czekają. Do oddziałów NFZ wpływają już pierwsze wnioski o zapłatę. Dotyczą one: usunięcia zaćmy, operacyjnego leczenia zatok i adenomektomii.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, sąd krakowski pod koniec lutego wydał małopolskiemu NFZ pierwszy nakaz zapłaty w sprawie pacjenta z Krzeszowic. Chodzi o 2930 zł za usunięcie zaćmy w klinice NeoVize w Czeskim Cieszynie oraz odsetki liczone od 13 grudnia 2013 r., dnia wykonania zabiegu. Sąd nakazał też zapłacenie 654 zł kosztów postępowania.

Małopolski oddział Funduszu złożył w sądzie apelację, więc teraz dojdzie do procesu, prawdopodobnie pierwszego w kraju.

Sylwia Wądrzyk, główny specjalista Biura Komunikacji Społecznej Centrali NFZ poinformowała nas, że do niektórych oddziałów Funduszu (głównie w woj. przygranicznych) zgłaszają się osoby z zapytaniami dotyczącymi możliwości pokrycia kosztów leczenia poza granicami kraju.

Fundusz stoi na stanowisku, że dopóki resort nie wprowadzi ustawy implementującej postanowienia dyrektywy transgranicznej, NFZ nie ma podstaw prawnych do podejmowania jakichkolwiek czynności i działań związanych z ewentualnymi wnioskami o zwrot pieniędzy za leczenie za granicą.


autor/ źródło: MS, Gazeta Wyborcza


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Angelina Jolie podjęła słuszną decyzję uważa prof. Jan Lubiński


Onkolodzy uważają, iż decyzja Angeliny Jolie o usunięciu jajników z powodu wysokiego genetycznego ryzyka zachorowania na raka jajnika uratuje…Raport PMR: rynek chirurgii plastycznej wart 200 mln…

Minister zapowiada projekt likwidacji NFZ najwcześniej…

W Polsce co 8 minut dochodzi do udaru mózgu. Koszty…

Ustawa o zdrowiu publicznym: jak sfinansować profilaktykę…

Wiosenne zapalenie spojówek najczęściej dotyka…

Redakcja

Wielkopolska: dyrektor OW NFZ odchodzi ze stanowiska, wraca do Opola

W Poznaniu Filip Nowak będzie jeszcze do połowy kwietnia. Potem wróci na swoje poprzednie stanowisko - szefa opolskiego oddziału funduszu. Informację w tej sprawie potwierdził rzecznik NFZ Andrzej Troszyński. Wcześniej, Nowak zastąpił na stanowisku…
Gazeta Wyborcza
Prasa

Szybka diagnoza i leczenie to zdrowszy mózg u chorych…

Min. Szumowski: do końca roku e-zwolnienie, w przyszłości…

Pielęgniarki proszą prezydenta o zawetowanie ustaw…