Sąd umorzył proces ws. terapii chorej na SM lekiem Gilenya

Wrocławski sąd umorzył proces cywilny, w którym chora na stwardnienie rozsiane domagała się od szpitala terapii lekiem Gilenya. Sąd w uzasadnieniu przyznał jednak, że pozew przyczynił się do refundacji tego leku w Polsce. Chora wciąż nie jest nim leczona.Pozew przeciwko 4. Wojskowemu Szpitalowi Klinicznemu we Wrocławiu wpłynął do sądu w kwietniu 2012 r., gdy lek Gilenya był w Polsce zarejestrowany, ale nie był refundowany. Chora na SM Dorota Zielińska była wówczas pacjentką tej placówki i domagała się zastosowania tego preparatu.

Jak powiedział PAP w piątek, 11 kwietnia, pełnomocnik chorej mecenas Bartłomiej Kuchta, sąd w uzasadnieniu umorzenia stwierdził, że w efekcie procesu doszło do zmiany polityki lekowej w Polsce.

Sąd w uzasadnieniu umorzenia napisał m.in., że w wyniku działań Zielińskiej oraz nagłośnienia tej sprawy w mediach lek Gilenya już w trakcie procesu sądowego został ujęty na liście leków refundowanych ze środków publicznych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Chodzi o obwieszczenie Ministra Zdrowia z 21 grudnia 2012 r. ws. wykazu leków refundowanych, które uwzględniło ten preparat. Sąd argumentował również, że dolnośląski oddział NFZ podpisał w maju 2013 r. kontrakty na leczenie preparatem Gilenya.

Zielińska od 2003 r. była leczona m.in. interferonem, który znajdował się na liście terapii refundowanych przez NFZ. Później lek przestał jej pomagać, a postępująca choroba sprawiła, że mogła się poruszać już tylko na wózku. Wtedy - dzięki wsparciu prywatnych osób - rozpoczęła przyjmowanie leku Gilenya (miesięczny koszt terapii to 8 tys. zł). Półroczne przyjmowanie leku pozwoliło jej poruszać się o własnych siłach. Gdy skończył się zapas leku, przestała chodzić. Wtedy wystąpiła do sądu o terapię lekiem Gilenya.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Relacja z Kongres Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych


6-8 marca 2015 w Warszawie odbyło się coroczne już XVI spotkanie Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, na którym poza licznymi…Sześciu kandydatów na stanowisko prezesa NFZ

W polskich żłobkach i przedszkolach brakuje wiedzy…

Pakiet kolejkowy i onkologiczny: zdążą przed sejmowymi…

NRL odpowiada resortowi w sprawie "Niebieskiej Karty"

Groźne nowotwory krwi są w Polsce zbyt późno rozpoznawane

RPP bada czy w styczniu w POZ nie naruszano praw pacjenta

Raport: potrzebne nowe bodźce do przekształceń…

Dyrektor szpitala chce usunięcia podpisu z deklaracji…

Beata Małecka – Libera nowym ministrem zdrowia?