Rzecznik Praw Pacjenta o dostępie do dokumentacji medycznej osoby zmarłej oraz nieprzytomnej

W związku z tym, że do Biura Rzecznika Praw Pacjenta trafia duża liczba zapytań i wniosków dotyczących dostępu osób bliskich do dokumentacji medycznej pacjentów zmarłych, RPP na swojej stronie internetowej wyjaśnia wiele wątpliwości i odpowiada na pytania.Zgodnie z aktualnym stanem prawnym w Polsce, w przypadku ciężkiej choroby lub stanu, w przypadku którego może zachodzić obawa śmierci, należy wcześniej zadbać o to, aby uzyskać upoważnienie do dostępu do dokumentacji medycznej.

W sytuacji braku takiego upoważnienia, w przypadku śmierci pacjenta dostęp do dokumentacji medycznej nie będzie możliwy.

R E K L A M A

Wyjątkiem od tej zasady jest skorzystanie z upoważnienia złożonego w innej placówce medycznej: w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej. Dokument taki powinien mieć charakter ogólny, to jest upoważniać do dostępu do dokumentacji medycznej, bez wskazania szczegółowej nazwy placówki medycznej i zawierać przynajmniej imię i nazwisko, numer dowodu oraz pesel osoby, która na tej podstawie otrzyma upoważnienie do dostępu do dokumentacji medycznej pacjenta.

Doświadczenia Rzecznika Praw Pacjenta wskazują, że po przedstawieniu upoważnienia złożonego w innej placówce medycznej dokumentacja pacjenta jest udostępniana osobie wskazanej w upoważnieniu.

Więcej: bpp.gov.pl


autor/ źródło: RPP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Można zgłaszać już udział Konferencji MedTrends 2018


Zapraszamy na IV edycję międzynarodowej konferencji MedTrends – Europejskiego Forum Nowoczesnej Ochrony Zdrowia organizowanej w dniach 23-24.05.2018…NSA: dla przyznania becikowego istotne są przyczyny…

Dyrektor szpitala chce usunięcia podpisu z deklaracji…

Informatyzacja placówki medycznej z korzyścią dla…

Redakcja

Uczelnie medyczne postawiły na naukę komunikacji z pacjentem

Projekt Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dotyczący zajęć z komunikacji dla przyszłych lekarzy właśnie został zakwalifikowany do dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Kompetencji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Program pt.…
Katarzyna Rożko, Rynek Zdrowia
Prasa

Ministerialna lista leków z zagrożoną dostępnością…

NFZ kolejny raz przegrał w sądzie po utajnieniu…

Ruszył park technologii medycznych

Ministerstwo Zdrowia przywróci rejestr korzyści?

Kanadyjski inwestor zbuduje szpital w Żywcu i będzie…