Rusza sezon szczepień przeciwko grypie

Szczepionki przeciw grypie są już dostępne dla pacjentów. To pierwsza taka sytuacja od lat, kiedy możliwe jest zaszczepienie się już w sierpniu. Zazwyczaj szczepienia rozpoczynały się w drugim lub trzecim tygodniu września. Obecnie na rynku dostępnych jest już ok. 500 tysięcy dawek.W tym roku, w związku z modyfikacją procedury aktualizacji Charakterystyk Produktów Leczniczych, możliwe było rozpoczęcie sprzedaży szczepionek przeciw grypie już w sierpniu. To pierwszy taki przypadek od kilkunastu lat. W hurtowaniach dostępne jest już około 500 tys. dawek szczepionek.

Dzięki temu ich logistyka i dostępność w aptekach i przychodniach będzie w tym roku łatwiejsza i lepsza. Po ubiegłorocznych trudnościach ten rok wydaje się być bardziej optymistyczny dla tych, którzy chcą się zaszczepić przeciw grypie, zwłaszcza, że statystyki wskazują, że zainteresowanie szczepieniami rośnie.

Jak wynika z danych NIZP-PZH, liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w sezonie 2013/2014 wyniosła prawie 2,7 miliona przypadków, odnotowano pond 9 tys. hospitalizacji oraz 15 zgonów. Można było temu zapobiec.

- Polacy nadal uważają, że grypa nie jest groźną chorobą. Świadczy o tym niewielki odsetek osób, które decydują się na szczepienie. Choć powoli świadomość Polaków w tej materii wzrasta, to jednak wciąż znacząca cześć społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy, że szczepienia przeciw grypie są najskuteczniejszym i najtańszym sposobem zapobiegania zachorowaniom. Jednakże dużo istotniejszym jest fakt, że dzięki szczepieniu możemy uniknąć ciężkich i groźnych dla życia powikłań pogrypowych. Dlatego już dziś warto pomyśleć o szczepieniu - powiedział prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej.

Okres ważności szczepionek przeciw grypie wynosi około roku. Krótki czas wynika z dużej zmienności wirusa grypy. Dlatego też, Światowa Organizacja Zdrowia dwa razy w roku (raz dla półkuli północnej - w lutym i raz dla półkuli południowej - we wrześniu) aktualizuje swoje zalecenia dotyczące składu antygenowego szczepionek przeciw grypie. 


autor/ źródło: RZ/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Nowa terapia leczenia bólu dla pacjentów onkologicznych


Polscy lekarze od listopada br. mogą stosować innowacyjny preparat u pacjentów z bólem nowotworowym i zaparciami poopioidowymi - informuje…ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie; cofnięto…

Minister zdrowia: 73 proc. przychodni POZ ma umowy…

OZZL skarży się na sposób traktowania rezydentów

Polscy naukowcy bliżej poznania mechanizmów chorób…

Co dziesiąty Polak z nowotworem krwi ma szpiczaka.…

Ceny leków w Polsce należą do najniższych w Europie

Licząc mutacje, można przewidzieć nowotwór

Będzie więcej patomorfologów?

Uniwersytet Zielonogórski rozpoczyna kształcenie…