RPP o dostępie do preparatów diagnostyki laboratoryjnej

W ostatnim czasie coraz liczniejsze są sygnały od pacjentów, że podmioty lecznicze odmawiają im dostępu do preparatów histopatologicznych, cytologicznych oraz odlewów stomatologicznych - informuje Rzecznik Praw Pacjenta.Jak przypomina Rzecznik Praw Pacjenta, obecne przepisy prawne nie określają sposobu postępowania z materiałami i preparatami diagnostyki laboratoryjnej. Nie definiują, czy stanowią one element dokumentacji medycznej i nie wskazują okresu przechowywania tych preparatów.

Brak również zapisów, czy i komu mają być one wydane oraz, czy i po jakim czasie ulegają zniszczeniu. W związku z tym, Rzecznik podjął działania zmierzające do polepszenia sytuacji pacjentów w tym zakresie.

31 marca 2015 r. RPP w wystąpieniu do ministra zdrowia zwrócił uwagę, iż preparaty histopatologiczne, cytologiczne, odlewy stomatologiczne oraz modele służące wykonaniu protez powinny być udostępniane pacjentom w ramach dostępu do ich dokumentacji medycznej. Udostępnienie tych materiałów często jest niezbędne do monitorowania postępów leczenia pacjentów.

Wiecej: bpp.gov.pl


autor/ źródło: RPP/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Ministerstwo Zdrowia przywróci rejestr korzyści?


Lekarze nie mają obowiązku ujawniać korzyści, które otrzymali od koncernów farmaceutycznych ponieważ Ministerstwo Zdrowia zlikwidowało…Redakcja

NFZ ukarał szpital za nieprzeprowadzenie badania dziecka

Efektem kontroli przeprowadzonej przez Fundusz jest kara nałożona na szpital powiatowy w podszczecińskim Gryfinie w wysokości 1104 zł. Badano jak potraktowano w kwietniu czteroletniego chłopca, który podczas pobytu u dziadków na wsi został kopnięty…
Gazeta Wyborcza
Prasa

Narodowy program zwalczania raka powinien być przyjęty…

NRL o studiach homeopatycznych

Czy pracownicy medyczni dostaną więcej pieniędzy?

NIL: apelujemy o zintensyfikowanie prac legislacyjnych

NFZ ws. Deklaracji Wiary Lekarzy

Odmowa szczepień oznacza ryzyko powrotu chorób zakaźnych.…

Błąd lekarski? Pacjent stracił wzrok z powodu zakażenia…

Otyłość i nadwaga najpoważniejszymi problemami…