RPP bada czy w styczniu w POZ nie naruszano praw pacjenta

RPP bada czy podczas styczniowego protestu lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego nie doszło do naruszenia praw pacjenta.Podczas styczniowego protestu, na Pomorzu nie działało ponad 140 przychodni, część z nich była zamknięta. Przewlekle chorzy pacjenci bez dokumentacji medycznej nie mogli otrzymać nowych recept.  

Ustawa o prawach pacjenta stwierdza, że pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Za nieudostępnianie dokumentacji grożą kary finansowe.

Pięć przychodni otrzymało informacje o rozpoczęciu procedury. Aktualnie RPP zbiera dowody, które mają potwierdzić bądź zaprzeczyć naruszaniu zbiorowych praw pacjenta.

Przyczyną protestu lekarzy był brak porozumienia w sprawie warunków kontraktów podpisywanych przez lekarzy z Narodowym Funduszem. Chodziło o pakiet onkologiczny i kolejkowy.

Więcej:wp.pl


autor/ źródło: Wirtualna Polska


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Kujawsko-Pomorskie stawia na rozwój turystyki medycznej


Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego chce leczyć w regionie obcokrajowców. Rozwój turystyki medycznej to jeden z punktów strategii…Pacjent odmówił przewiezienia do szpitala; nie był…

Zła wiadomość dla emerytów. Nielegalne archiwa…

NIL: stanowisko ws. systemu zapewnienia jakości w…

Naukowcy doskonalą przekąski z karpia - to antidotum…

W opinii MZ technicy radioterapii nie pracują w szkodliwych…

GIF wycofuje Erdomed

Redakcja

Pierwsze miejsce w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Żywieniowego dla studentek z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Grant naukowy Nagrodą dla uczelni, z której pochodził zwycięski zespół IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Żywieniowego NHW był grant naukowy w wysokości 10.000 zł.  Dnia 27.10.2015 r. podczas uroczystej…
Nestle Polska/Infonfz
Artykuł

Ministerstwo Zdrowia podziela zdanie NIK ws. nocnej…

Szpitale przepłacają za utylizację odpadów medycznych