RPP bada czy w styczniu w POZ nie naruszano praw pacjenta

RPP bada czy podczas styczniowego protestu lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego nie doszło do naruszenia praw pacjenta.Podczas styczniowego protestu, na Pomorzu nie działało ponad 140 przychodni, część z nich była zamknięta. Przewlekle chorzy pacjenci bez dokumentacji medycznej nie mogli otrzymać nowych recept.  

Ustawa o prawach pacjenta stwierdza, że pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Za nieudostępnianie dokumentacji grożą kary finansowe.

Pięć przychodni otrzymało informacje o rozpoczęciu procedury. Aktualnie RPP zbiera dowody, które mają potwierdzić bądź zaprzeczyć naruszaniu zbiorowych praw pacjenta.

Przyczyną protestu lekarzy był brak porozumienia w sprawie warunków kontraktów podpisywanych przez lekarzy z Narodowym Funduszem. Chodziło o pakiet onkologiczny i kolejkowy.

Więcej:wp.pl


autor/ źródło: Wirtualna Polska


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Cukrzyca dotyka w Polsce całe rodziny. Niepokojąco niski poziom wiedzy na temat choroby wśród chorych i ich bliskich


Cukrzyca jest chorobą społeczną. Dotyka nie tylko pacjentów, lecz także ich rodziny i najbliższe otoczenie. Mniej lub bardziej bezpośredni…Stanowisko NRL ws. Polityki Lekowej Państwa: propozycje…

Ile czekają w Polsce pacjenci na świadczenia zdrowotne?

Stanowisko NRL: MZ odpowiada za chaos przy wprowadzaniu…

W Polsce jest możliwa terapia z wykorzystaniem marihuany

Poznań: 800 widzów internetowej transmisji operacji…

W budżecie NFZ pojawi się dziura

Komórki odpornościowe przyczyniają się do rozwoju…

Lekarze POZ stali się chłopcami do bicia

Redakcja

Kobieta z HIV może urodzić zdrowe dziecko

"Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka (TM)" to ogólnopolska kampania edukacyjna skierowana do kobiet w wieku prokreacyjnym i ginekologów, której celem jest informowanie o obowiązku dwukrotnego zaproponowania…
Krajowe Centrum ds. AIDS
Komunikat