Rośnie zużycie antybiotyków

Ludzie stają się bogatsi i coraz częściej mogą pozwolić sobie na antybiotyki. Nie jest to wiadomość zła, ale nie jest też zupełnie dobra. W latach 2000-2010 zużycie antybiotyków na świecie zwiększyło się o 36 proc. W wielu przypadkach ich zastosowanie nie było uzasadnione.Naukowcy z Uniwersytetu Princeton przeanalizowali dane dotyczące stosowania antybiotyków w 71 krajach od 2000 do 2010 roku. Największy wzrost odnotowano w krajach z szybko rozwijającą się klasą średnią – w Brazylii, Rosji, Indiach, Chinach i RPA.

- W Stanach Zjednoczonych wzrost sprzedaży antybiotyków odnotowuje się w sezonie grypowym, choć nie są one skuteczne w walce z wirusem grypy – mówi główny autor raportu Thomas Van Boeckel. Badacz podkreśla, że w związku z nadużywaniem antybiotyków rosną obawy, iż będzie pojawiało się coraz więcej szczepów antybiotykoopornych.

Najbardziej niepokojący jest wzrost zastosowania antybiotyków o szerokim spektrum działania, jak karbapenemy i polimyksyny. Placówki medyczne na całym świecie mają do czynienia z opornymi na działanie karbapenemów enterobakteriami (CRE – carbapenem-resistant enterobacteriacea), a także opornym na metycylinę gronkowcem złocistym (MRSA).

Jest też dobra wiadomość – w Europie i w USA ilość przyjmowanych antybiotyków spadła w ciągu ostatniej dekady, w dużej mierze dzięki kampaniom zwiększającym świadomość społeczeństwa.

W mniej zamożnych krajach antybiotyki wydają się być środkiem zastępującym niezbędną poprawę warunków sanitarnych. Taka strategia oznacza jednak krótkowzroczność władz, gdyż w ten sposób narażają społeczeństwo na jeszcze większą ilość opornych patogenów – ostrzegają autorzy raportu.


autor/ źródło: Lancet Infectious Diseases / Money.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Polska przegrała przed Trybunałem UE ws. dyrektywy dot. tkanek i komórek


Polska naruszyła unijną dyrektywę ws. jakości tkanek i komórek ludzkich, bo nie wprowadziła odpowiednich przepisów dotyczących komórek…GIS alarmuje - odra zaatakuje także w Polsce

Śmiertelność pacjentów z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową…

Redakcja

Szpitale mają problemy z wdrażeniem programów dostosowawczych

Sytuacja szpitali powiatowych w kontekście programów dostosowawczych, będzie omawiana podczas sierpniowego konwentu starostów województwa opolskiego - informuje Radio Opole. W konwencie wezmą udział także przedstawiciele NFZ.  W…
Radio Opole
Prasa

Wchodzą w życie przepisy dot. obowiązków ratowników…

NFZ ws. rozliczania leków

NSA o wglądzie do ofert w konkursach NFZ

Polskie urządzenie do samodzielnego wykrywania raka…

NFZ (po cichu) wycina deklaracje z list lekarzy POZ

Redakcja

GIF: wycofanie z obrotu proszku do inhalacji

Jak informuje GIF, do Inspektora 26 marca wpłynęła decyzja własna podmiotu odpowiedzialnego o wycofaniu z obrotu ww. serii produktu leczniczego Asaris, w związku ze stwierdzeniem defektu dotyczącego elementu niespecyfikowanego w dokumentacji rejestracyjnej, który…
GIF
Komunikat