Rośnie zużycie antybiotyków

Ludzie stają się bogatsi i coraz częściej mogą pozwolić sobie na antybiotyki. Nie jest to wiadomość zła, ale nie jest też zupełnie dobra. W latach 2000-2010 zużycie antybiotyków na świecie zwiększyło się o 36 proc. W wielu przypadkach ich zastosowanie nie było uzasadnione.Naukowcy z Uniwersytetu Princeton przeanalizowali dane dotyczące stosowania antybiotyków w 71 krajach od 2000 do 2010 roku. Największy wzrost odnotowano w krajach z szybko rozwijającą się klasą średnią – w Brazylii, Rosji, Indiach, Chinach i RPA.

- W Stanach Zjednoczonych wzrost sprzedaży antybiotyków odnotowuje się w sezonie grypowym, choć nie są one skuteczne w walce z wirusem grypy – mówi główny autor raportu Thomas Van Boeckel. Badacz podkreśla, że w związku z nadużywaniem antybiotyków rosną obawy, iż będzie pojawiało się coraz więcej szczepów antybiotykoopornych.

Najbardziej niepokojący jest wzrost zastosowania antybiotyków o szerokim spektrum działania, jak karbapenemy i polimyksyny. Placówki medyczne na całym świecie mają do czynienia z opornymi na działanie karbapenemów enterobakteriami (CRE – carbapenem-resistant enterobacteriacea), a także opornym na metycylinę gronkowcem złocistym (MRSA).

Jest też dobra wiadomość – w Europie i w USA ilość przyjmowanych antybiotyków spadła w ciągu ostatniej dekady, w dużej mierze dzięki kampaniom zwiększającym świadomość społeczeństwa.

W mniej zamożnych krajach antybiotyki wydają się być środkiem zastępującym niezbędną poprawę warunków sanitarnych. Taka strategia oznacza jednak krótkowzroczność władz, gdyż w ten sposób narażają społeczeństwo na jeszcze większą ilość opornych patogenów – ostrzegają autorzy raportu.


autor/ źródło: Lancet Infectious Diseases / Money.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Gdy pacjent nie zgadza się na operację ratującą życie...


Kiedy 63-letni mężczyzna z rozległym zawałem trafił do SPZOZ MSW w Lublinie lekarze nie mieli wątpliwości, że potrzebny jest zabieg…Co zmieniło się w pracy lekarzy POZ po 1 stycznia?

Częstochowa: uczniowie z nadwagą i otyłością…

Niedrożność przewodów nosowo-łzowych może doprowadzić…

Sukces w regeneracji rdzenia ma swoją długą historię

Nasze IQ stale rośnie - czy jest nam to dane raz…

W polskich żłobkach i przedszkolach brakuje wiedzy…

Szczepienia przeciw pneumokokom i meningokokom inwestycją…

Kosiniak-Kamysz proponuje zniesienie wieku emerytalnego

Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek NRL ws.…