Rok temu szpital został spółką - teraz zarabia i inwestuje

Po pierwszym roku działalności Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. wyniki lecznicy są dobre, a plany - ambitne.


Z ogromnego 270-milionowego długu zostało 80 mln zł "zobowiązań bezpiecznych", czyli pożyczki z urzędu marszałkowskiego, którą szpital będzie musiał spłacać przez 15 lat. Ponad 100 mln zł na spłatę wierzycieli udało się wywalczyć w MZ - informuje Gazeta Wyborcza. 

Jak mówi Piotr Dębicki, prezes szpitalnej spółki, placówka nie tylko się bilansuje, ale w czasie blisko 11 miesięcy wypracowała 23 mln zł zysku. Przychody w tym okresie wyniosły 206 mln zł. Tak dobrych wyników lecznica jeszcze nie miała.

Prezes podkreśla, że w tym czasie były także realizowane inwestycje: budowa nowego lądowiska i podjazdu dla SOR-u kosztowała ponad 7 mln zł. Jednak w tym przypadku zarząd spółki jedynie zwieńczył dzieło poprzednich dyrektorów szpitala.

Spółka inwestowała głównie w mniejsze przedsięwzięcia - rozszerzenie działalności oddziału hematologii, remont rehabilitacji, części szpitalnych korytarzy, prace w budynku poradni specjalistycznych. W ostatnich miesiącach szpital pokusił się o dwie inwestycje, każda o wartości ponad 1 mln zł - modernizację oddziału urologii oraz tzw. piętra chirurgicznego. Z kolei wymiana ośmiu wind i przebudowa tej strefy szpitala ma kosztować 3 mln zł.

Spółka ma już plany na najbliższe lata. Wartość przygotowywanych inwestycji sięga ok. 155 mln zł.

Więcej: zielonagora.gazeta.pl 


autor/ źródło: Gazeta Wyborcza


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Komunikat URPL w sprawie działań niepożądanych wywołanych stosowaniem szczepionki przeciw grypie.


Zawieszenie obrotu dwiema seriami leków jest działaniem zapobiegawczym. Chodzi o produkt leczniczy Fluad.Przepisy o gromadzeniu danych dawców szpiku zaskarżone…

Czy odmowa potwierdzenia skierowania powinna być…

Redakcja

Klastry – szansa dla szpitali

Pojęciem klastra określa się przestrzenne zorganizowanie podmiotów, wzajemnie ze sobą powiązanych, wyspecjalizowanych w określonych dziedzinach, które w rezultacie tworzą pewną całość – sieć funkcjonalnie zbliżonych, wzajemnie komplementarnych…
Służba Zdrowia/Medexpress.pl
Prawo i zarządzanie

Turystyka medyczna - to będzie polski hit?

Pakiet kolejkowy i onkologiczny: zdążą przed sejmowymi…

Redakcja

Komunikat Ministerstwa Zdrowia dotyczący stosowania leków zawierających imatynib

Podstawą dopuszczenia do obrotu wszystkich produktów generycznych imatynibu, będących pełnowartościowymi odpowiednikami leku innowacyjnego Glivec, były badania biorównoważności. Ich wyniki dowiodły ponad wszelką wątpliwość, iż leki generyczne…
mz.gov.pl
Komunikat

BCC o rozwoju telemedycyny: pokonajmy kilka barier

Stanowisko NRL ws. Polityki Lekowej Państwa: propozycje…

24-godzinna pomoc prawna dla lekarzy w ramach składki