Ratownicy medyczni przeciwni pracy na kontraktach

Pogotowie ratunkowe, choć dobrze opłacane, zmusza ratowników do pracy na kontraktach. Sami zainteresowani nie ukrywają, że czują się wyzyskiwani.Ratownicy zwracają uwagę, że stacje pogotowia stosują wobec nich ultimatum. Albo zgodzą się pracować na kontrakcie jako jednoosobowa firma świadcząca usługi pogotowiu, albo stracą zatrudnienie. Podkreślają, że kontrakty to pułapka, ponieważ umowy nie gwarantują im minimalnej liczby dyżurów w miesiącu, a jednocześnie ratowników wiąże zapisany w kontrakcie zakaz pracy dla konkurencji - informuje Gazeta Wyborcza. 

Obecnie już 40 proc. spośród blisko 700 ratowników zatrudnionych w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach jest na kontraktach, a w Sosnowcu rejonowe pogotowie ratunkowe zatrudnia na kontraktach już co piątego ratownika.

Związkowcy z WPR poskarżyli się w Ministerstwie Pracy, w Państwowej Inspekcji Pracy i marszałkowi województwa, bo do niego należy pogotowie. Ministerstwo odpowiedziało, że sprawą musi się zająć PIP, a PIP w Katowicach wyjaśniła, że zajmuje się tylko pracownikami na etatach - kontraktów kontrolować nie może.

Więcej: www.gazeta.pl


autor/ źródło: Gazeta Wyborcza


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Będą zmiany w finansowaniu zakładów opiekuńczo-leczniczych


Resort pracy zapowiada zmiany w finansowaniu zakładów opiekuńczo-leczniczych. Szef resortu Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził w środę…Kondycja narządów wpływa na zdrowie seniorów

Wyjątkowo mocne punkty na mapie cyfryzacji placówek…

Elżbieta Puacz ponownie prezesem KRDL

Konstytucja, wolność sumienia a klauzula sumienia

Neumann: w czwartek pakiet onkologiczny i kolejkowy…

Redakcja

MZ o rekomendacjach dot. świadczeń pielęgniarskich i położniczych

Dokument powstał w oparciu o prace powołanego przez Ministra Zdrowia Zespołu do spraw analizy i oceny zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia pielęgniarskie i położnicze oraz określenia kryteriów będących podstawą ustalania priorytetów w…
mz.gov.pl
Ministerstwo Zdrowia

Nieodpłatne szkolenia dot. opieki paliatywnej zwolnione…

WHO: przerażająca epidemia Eboli w Afryce Zachodniej

Opłata za udostępnienie dokumentacji medycznej po…