PZ ws. numeru telefonu "do bezpośredniego kontaktu z osobą wystawiającą receptę"

Od 12 grudnia b.r. obowiązują przepisy ustawy z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzają one istotne zmiany w zakresie ordynacji leków refundowanych. Wątpliwości lekarzy i farmaceutów budzą zwłaszcza nowe zapisy ustawy Prawo farmaceutyczne.W art. 96a ustawy wymienione są elementy niezbędne, jakie powinna zawierać recepta. Ustawa wprowadza nowe dane: kod pocztowy oraz numer telefonu "do bezpośredniego kontaktu z osobą wystawiającą receptę". Czy to oznacza, że lekarz ma podać na recepcie numer swojego telefonu komórkowego?

- Uważam, że należy podać numer kontaktowy do przychodni - wyjaśnia Wojciech Pacholicki z Porozumienia Zielonogórskiego. - Byłoby absurdem, gdyby lekarz miał podawać na recepcie swój prywatny telefon - ocenia.

Wątpliwości w tej sprawie mają także farmaceuci. Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej zwrócił się do ministra zdrowia o zajęcie jednoznacznego stanowiska, czy realizacja recepty niespełniającej wymagań art. 96a w zakresie dotyczącym kodu pocztowego oraz numeru telefonu kontaktowego do osoby wystawiającej receptę, może skutkować brakiem refundacji. W piśmie podkreśla, że dane te, wymienione w ustawie Prawo farmaceutyczne, nie są uwzględnione w rozporządzeniu w sprawie recept lekarskich.

Więcej: www.federacjapz.pl


autor/ źródło: Federacja PZ/Infonfz


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Minister zdrowia (mimo wszystko) wprowadzi pakiet onkologiczny


Będę zdeterminowany, aby pakiet onkologiczny wprowadzić, niezależnie od politycznych emocji - zapewnił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz…Redakcja

Rok temu szpital został spółką - teraz zarabia i inwestuje

Z ogromnego 270-milionowego długu zostało 80 mln zł "zobowiązań bezpiecznych", czyli pożyczki z urzędu marszałkowskiego, którą szpital będzie musiał spłacać przez 15 lat. Ponad 100 mln zł na spłatę wierzycieli udało się wywalczyć w MZ - informuje…
Gazeta Wyborcza
Prasa

Polacy uważają, że powinni mieć prawo do leczenia…

RPO apeluje o prace nad ustawą o testach genetycznych

Działanie szpitali dla zysku nie przekreśla ich…

Badanie WHO: nadal mylnie uważają, że antybiotyki…

Resort zdrowia zapytał o powoływanie się na klauzulę…

18-latkowie nie mają wiedzy dot. chorób przenoszonymi…

Ustawa o transgranicznej opiece zdrowotnej już w…

Restrykcyjna interpretacja prawa czyni lekarską dobę…