Przybywa dzieci niedosłyszących

Z badań Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu wynika, że coraz większa liczba polskich dzieci boryka się z niedosłuchem. Obecnie około 20 proc. dzieci i młodzieży w Polsce ma problemy ze słuchem. Co więcej, według statystyk nawet dwa na 1000 noworodków rodzi się z tym zaburzeniem.Pierwszą okazję do wykrycia zaburzeń stwarzają badania przesiewowe noworodków. Odpowiednio wczesne wykrycie tego problemu daje maluchowi szansę na uniknięcie kłopotów z nauką i na prawidłowe funkcjonowanie. Leczenie powinno zostać wprowadzone w pierwszych sześciu miesiącach życia - radzi dziennik.pl. i wyjaśnia, że wtedy możliwy staje się właściwy rozwój zarówno słuchu, jak i mowy.

Jeśli natomiast zignorujemy problem i nie wdrożymy działań w pierwszych sześciu miesiącach życia dziecka, nie będzie ono miało szans na poprawny rozwój mowy, a co za tym idzie rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny.

Jednak zastosowanie dobrze dobranych protez słuchowych (aparat słuchowy, implant ślimakowy) nie wystarczy, by mowa dziecka rozwijała się w prawidłowy sposób. W przypadku niedosłuchu konieczna jest terapia prowadzona przez logopedę i surdologopedę, która jest procesem długofalowym.

Pomocy z zakresu surdologopedii możemy szukać w zespołach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, przedszkolach, szkołach, poradniach i ośrodkach dla osób niesłyszących i niedosłyszących.

Więcej: www.dziennik.pl


autor/ źródło: Dziennik.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Zła wiadomość dla miłośników wina


Picie czerwonego wina może nie być aż tak korzystne dla zdrowia, jak się uważa – sugerują naukowcy z Johns Hopkins University School…Prof. Jacek Jassem ws. tzw. pakietu kolejkowego MZ

Rak podstawnokomórkowy to najczęstszy nowotwór…

Prezes NRL w sprawie medialnych wypowiedzi ministra…

Pod względem długości życia Polska jest w ogonie…

Chorzy ze szpiczakiem leczeni coraz skuteczniej

Nowe standardy medyczne mają poprawić bezpieczeństwo…

Materiał video: W Polsce potrzeba nowoczesnej medycyny…

W opinii MZ technicy radioterapii nie pracują w szkodliwych…

NFZ odnotował wzrost przychodów