Prywatne przychodnie podnoszą ceny - zbyt dużo chętnych

W Polsce dodatkowo na zdrowie ubezpiecza się już ponad 2,5 mln ludzi. Dlatego już nawet prywatne przychodnie zatykają się. Niektóre podnoszą ceny, żeby zrównoważyć popyt z podażą.Do kolejek w prywatnych przychodniach trzeba się chyba przyzwyczajać, bo Polacy się starzeją, a lekarzy z dnia na dzień nie przybędzie. Lecznice ratują sytuację i podwyższają ceny abonamentów, po to, żeby sfinansować dodatkowe etaty i stosować nowocześniejsze procedury, które mają skrócić czas leczenia - zauważa Gazeta Wyborcza.

Anna Rulkiewicz, prezes grupy Lux Med (w ubiegłym roku 873 mln zł przychodów), uważa, że główną przyczyną wzrostu kosztów opieki medycznej są rosnące wynagrodzenia lekarzy, które wynikają z deficytu specjalistów na polskim rynku.

Spośród ponad 2,5 mln Polaków, którzy mają dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, 754 tys. osób płaci z własnej kieszeni. Reszta to etatowi pracownicy firm, którym pracodawca zaoferował abonamenty medyczne. Najwięcej takich klientów ma grupa Lux Med. Z podstawowych pakietów Lux Medu korzysta 800 tys. osób zatrudnionych w sześciu tysiącach firm. Inni gracze z podium to Medicover - 400 tys. klientów, i Enel-Med - 150 tys.

Firmowe rozdawnictwo abonamentów spowodowało zapchanie się rynku. Wiele prywatnych przychodni już teraz jest zakorkowanych. Tak źle jeszcze nie było. Internauci na forach zwracają uwagę na obniżenie się w związku z tym poziomu usług w prywatnych przychodniach. A jeśli chce się przyspieszyć procedury, to trzeba zapłacić.

Tempo wydatków na prywatną opiekę rośnie szybciej niż wydatki publiczne na ten cel. W latach 2014-18 wydatki publiczne będą wzrastały w tempie 2,1 proc. średnio rocznie, natomiast wydatki prywatne będą w tym okresie rosły w tempie 5,7 proc. średnio rocznie. W ubiegłym roku było to 35,4 mld zł, co oznacza wzrost o 4,6 proc. W przyszłym roku wydatki te mogą wynieść nawet 39 mld zł. - podsumowuje GW.

Więcej: www.wyborcza.pl


autor/ źródło: wyborcza.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Łódź: "superbakteria" zabiła pacjenta


Pacjent Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi zmarł w wyniku zakażenia szczepem lekoopornej bakterii…Leczenie CTEPH - skuteczne, ale nieefektywne kosztowo

Raport: w 2050 r. oporność na antybiotyki może…

Polacy chcą rozmawiać o zmianach w systemie ochrony…

Czy sukces ekonomiczny jest osiągany kosztem pacjentów?…

Nowotwór pęcherza moczowego występuje prawie cztery…

Pakiet Arłukowicza do poprawki

Wypis pacjenta ze szpitala - niezwłocznie

Kolejne Akademie NFZ we wrześniu

Klauzula sumienia: kogo dotyczy i jakie daje uprawnienia