Prywatne firmy medyczne chcą inwestować w opiekę nad seniorami

Chociaż segment opieki nad osobami starszymi w Polsce jest problematyczny ze względu na brak odpowiednich regulacji prawnych i niskie finansowanie z NFZ, ostatnio jest on popularnym kierunkiem inwestycyjnym prywatnych firm medycznych - wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR pt. "Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2015. Prognozy rozwoju na lata 2015-2020”.W ciągu ostatnich kilku lat prywatne firmy medyczne w Polsce zaczęły rozwijać inne, oprócz przychodni wielospecjalistycznych, segmenty działalności. Trend ten był widoczny zwłaszcza w ciągu ostatniego roku. Niezależnie od tego, wciąż kontynuowana była budowa bazy przychodni, zarówno poprzez rozwój organiczny, jaki przejęcia.

Opieka długoterminowa obiecującym segmentem 

W ocenie PMR jest to niezwykle atrakcyjny segment rynku, ze względu na starzenie się społeczeństwa i wydłużanie się oczekiwanej długości życia.

Ponadto, zmienia się nastawienie społeczne wobec geriatrii i placówek opieki długoterminowej. Polacy mają coraz mniej oporów wobec oddawania bliskich do takich domów, a pokolenie obecnych czterdziesto-pięćdziesięciolatków, często jest lepiej sytuowane finansowo, niż ich rodzice. Również osoby przebywające na emigracji za granicą mogą być skłonne do opłacania w Polsce opieki nad swoimi rodzicami.

Dlatego też w ocenie PMR sytuacja w Polsce będzie podążać w kierunku tej obserwowanej w krajach Europy Zachodniej, gdzie przeciętny odsetek seniorów mieszkających w domach opieki wynosi ponad 7%.

Polskie domy opieki długoterminowej zyskują również popularność wśród mieszkańców innych krajów. Dlatego też przykładowo Enel-Med, chce budować sieć takich placówek wzdłuż zachodniej granicy, z nastawieniem na pacjentów z Niemiec. Plany rozwoju w tym segmencie mają również między innymi PCZ, Grupa LUX MED i Medicover.

Segment szpitalny na celowniku 

Chociaż budowa zaplecza lecznictwa zamkniętego przez prywatne firmy medyczne rozpoczęła się zaledwie kilka lat temu, wiele z nich ma swoich strukturach już po kilka placówek szpitalnych. W ciągu ostatniego roku największych inwestycji w tym zakresie dokonała Grupa Scanmed Multimedis, która zainwestowała w wyspecjalizowane placówki szpitalne: sieć klinik kardiologicznych Allenort, szpital okulistyczny Weiss Klinik, klinikę schorzeń i urazów narządu ruchu Sport Klinika oraz specjalizujący się w gastroenterologii jednego dnia Gastromed.

W najbliższych latach możemy spodziewać się kolejnych inwestycji prywatnych podmiotów w tym segmencie, zwłaszcza w kontekście planowanych prywatyzacji szpitali publicznych. Grupa LUX MED chce przejmować szpitale w dużych miastach, gdzie posiada już przychodnie. Ambitne plany ma fundusz private equity Penta, właściciel EMC Instytutu Medycznego, który planuje przejąć nawet 10-15 szpitali o przychodach minimum 25 mln zł każdy i włączyć je do sieci EMC.

Nowi gracze w segmencie 

Miniony rok stał również pod znakiem pojawiania się w segmencie prywatnej opieki zdrowotnej nowych firm. Przykładowo, producent farmaceutyczny Hasco-Lek zakupił Wrocławskie Centrum Rehabilitacji i Medycyny Sportowej. Dystrybutor farmaceutyczny Neuca buduje własną sieć przychodni, która liczy już kilkanaście placówek.

Ponad 80 mln zł zainwestowała w 2014 r. w przejęcia w firm w segmencie grupa ubezpieczeniowa PZU. Zgodnie z ogłoszoną na początku roku strategią PZU 3.0. opieka zdrowotna ma być trzecim, obok sprzedaży ubezpieczeń i zarządzania majątkiem klientów, filarem PZU Życie. Firma planuje oferować kompleksowe usługi w tej dziedzinie, z uwzględnieniem profilaktyki, opieki ambulatoryjnej, opieki szpitalnej, rehabilitacji i opieki długoterminowej.


autor/ źródło: MR Publications/Rynek Seniora


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Według ginekologów test NIFTY to milowy krok w diagnostyce prenatalnej


Nieinwazyjne badania prenatalne są obecnie polecane każdej kobiecie w ciąży bez względu na wiek. Nowością w tej dziedzinie jest test…Komputery przegrywają z lekarzami przy stawianiu…

Chrapiesz? Nie lekceważ tych objawów

Redakcja

MZ odpowiada NRL na pismo ws. konsultacji społecznych

"W ocenie Ministerstwa Zdrowia dzień wysłania przedmiotowego pisma w dniu 5 maja 2014 r. wydawał się wystarczający do zabezpieczenia interesu Naczelnej Rady Lekarskiej w przedmiocie wyrażenia opinii odnośnie procedowanego projektu” - napisał wiceminister…
NIL
Prawo i zarządzanie

Minister Radziwiłł na zjeździe lekarzy: plany mamy…

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych nie zerwie…

GIS: rozpoczął kampanię skierowaną m.in. do kobiet…

Gorszy system ochrony zdrowia jest tylko w Rumunii,…

Redakcja

NFZ ws. projektu dot. zawierania umów na lecznictwo uzdrowiskowe

Opublikowany projekt określa postępowanie w sprawie zawierania i realizacji umów w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe, a także warunki wymagane od świadczeniodawców zainteresowanych zawarciem umowy w tym rodzaju oraz warunki dodatkowo oceniane w…
nfz.gov.pl
NFZ

Opłata za udostępnienie dokumentacji medycznej po…