Prokuratorom przybywa spraw o błędy lekarskie, bo system nie działa

Do opolskich prokuratur trafia coraz więcej spraw zgłaszanych przez pacjentów albo ich rodziny. Niestety, większość z nich ciągnie się latami, bo tak długo trwa oczekiwanie na opinie biegłych - alarmuje Nowa Trybuna Opolska.Gazeta wylicza, że np. jeszcze kilka lat temu do prokuratury w Strzelcach Opolskich wpływało rocznie nie więcej niż jedno zgłoszenie nt. ewentualnych błędów lekarskich. Dziś śledczy prowadzą osiem takich spraw. Podobnie jest w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie do prokuratury wpłynęło już sześć skarg na postępowanie lekarzy.

Problemy ze zdobyciem opinii biegłych mają prokuratorzy z całego regionu. Np. sprawa 17-letniej pacjentki Brzeskiego Centrum Medycznego, która zmarła po wycięciu wyrostka robaczkowego, toczy się już blisko trzy lata.

Raport NIK o działalność biegłych w wymiarze sprawiedliwości z listopada tego roku wskazuje na przyczyny tego patologicznego zjawiska. Ma ono wymiar ogólnopolski.

Więcej: nto.pl


autor/ źródło: nto.pl, RR/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
400 tys. osób bez ubezpieczenia zdrowotnego


Według szacunków ok. 400 tys. młodych osób zatrudnionych na tzw. "umowy śmieciowe" nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. Kiedy chorują, płacą…NRL odpowiada resortowi w sprawie "Niebieskiej Karty"

NRL zwróci się do RPO o skierownie do Trybunału…

NFZ przypomina o obowiązku przestrzegania kontraktu…

Polscy naukowcy opracowali test do wykrywania lekooporności…

W sezonie grzewczym zwiększa się liczba dzieci cierpiących…

Onkolodzy mogą wydawać zieloną kartę

Zdrowie publiczne jest zadaniem wszystkich resortów

Redakcja

NFZ ukarał szpital za nieprzeprowadzenie badania dziecka

Efektem kontroli przeprowadzonej przez Fundusz jest kara nałożona na szpital powiatowy w podszczecińskim Gryfinie w wysokości 1104 zł. Badano jak potraktowano w kwietniu czteroletniego chłopca, który podczas pobytu u dziadków na wsi został kopnięty…
Gazeta Wyborcza
Prasa

Senacka komisja zdrowia: bez poprawek do noweli o…