Prezes AstraZeneca: Polska ma szansę stać się wiodącym ośrodkiem badań klinicznych na świecie

W sektorze farmacji można zrobić jeszcze bardzo dużo dla współpracy nauki i biznesu. Największym problemem jest wciąż ograniczone zaufanie - uważa Bartosz Bednarz, prezes zarządu AstraZeneca Pharma Poland Sp. z o.o.*- Innowacje rodzą się ze współpracy, partnerstwa i zaufania - wtedy, kiedy nie zadaje się na początku pytania „kto na tym zarobi?”, tylko pojawia się pomysł, nad którym pracuje wiele osób z różnych instytucji. Jeśli z tych działań rodzi się sukces, to korzyści są dzielone według zaangażowania. Tak dzieje się na całym świecie.

AstraZeneca posiada centrum koordynacji badań klinicznych ulokowane w Warszawie. To jeden z trzech takich ośrodków firmy na świecie. Pozostałe dwa mieszczą się w Chinach i Szwecji.

Ta inwestycja to dla wielu instytucji niewykorzystana szansa na wypromowanie Polski jako wiodącego światowego ośrodka badań klinicznych. Polska już słynie z wysokiej jakości, jeśli chodzi o prowadzanie badań klinicznych.

Co ważne, w Polsce przeprowadzane są końcowe etapy badań klinicznych. Kolejnym krokiem będzie to, aby wyspecjalizować się także w tych wcześniejszych etapach rozwoju farmaceutyków, które są bardziej wymagające i skomplikowane, a jednocześnie jeszcze mocniej oparte na wiedzy i nauce.

Podjęliśmy wstępną współpracę z nauką. Podpisaliśmy list intencyjny w tej sprawie z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, wspólnie szkolimy studentów, wymieniamy know-how. Jednak ta współpraca nie dotyka jeszcze samej działalności naukowo-badawczej. Mam nadzieję, że wkrótce uda nam się osiągnąć ten „wyższy poziom” współpracy.

*Wypowiedź zanotowana podczas VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego


autor/ źródło: WNP.pl/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Pakiet Arłukowicza wprowadzany w pośpiechu. Czym się to skończy?


W Kancelarii Prezydenta odbyło się kolejne spotkanie dotyczące funkcjonowania polskiego systemu ochrony zdrowia. Cykliczne spotkania lekarze…RPP: monitorowanie pacjenta przy użyciu kamer tylko…

Senat nie wniósł poprawek do nowelizacji ograniczającej…

Dlaczego wzrosła składka członkowska dla lekarzy?

Już 23 i 24 listopada odbędzie się Konferencja…

Nowa lista leków refundowanych. Jakie zmiany?

Nieinwazyjna diagnostyka prenatalna

NRL podniesie składkę? Kiedy?

Andrzej Sośnierz o pakiecie onkologicznym - to marnowanie…

Ministerstwo podało oficjalne stanowisko ws. stosowania…