Premier zapowiada wsparcie finansowe nie tylko dla instytutów, ale także dla szpitali klinicznych

Wsparcie finansowe otrzymają nie tylko znajdujące się w trudnej sytuacji instytuty medyczne, ale też wykonujące procedury wysokospecjalistyczne szpitale kliniczne - poinformowała we wtorek, po posiedzeniu rządu w Łodzi, premier Ewa Kopacz.Premier przypomniała, że nieoprocentowaną pożyczkę otrzymają cztery placówki - Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie oraz Instytut Matki i Dziecka w Warszawie i Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie - Prokocimiu.

Oprócz tego, jak powiedziała Kopacz, wsparcie w postaci wyższej wyceny świadczeń wysokospecjalistycznych otrzymają znajdujące się w trudnej sytuacji szpitale kliniczne, które zajmują się leczeniem najciężej chorych. Zaznaczyła, że procedury te zostaną jeszcze raz oszacowane w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i ich wycena będzie zdecydowanie wyższa.

REKLAMA

  

- To znaczy, że ich kontrakty wzrosną średnio od 2 do 6 proc. w zależności od tego, ile procedur wysokospecjalistycznych szpital wykonuje - wskazała szefowa rządu.

W poniedziałek Ewa Kopacz wyjaśniała, że 5-letnie pożyczki dla Centrum Zdrowia Matki Polki i Centrum Zdrowia Dziecka będą na poziomie 100 mln zł, dla każdego instytutu. Kolejne ich transze miałyby być uzależnione od realizowania przez placówki programu restrukturyzacyjnego.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Elektrostymulacja pomocna w leczeniu niektórych migren


Ponad 4,2 mln osób cierpi w Polsce na migreny, jednak wielu z nich nie pomagają leki albo są one niewystarczające. Dla tych pacjentów nową…Madagaskar: już 40 śmiertelnych przypadków dżumy

NFZ kolejny raz przegrał w sądzie po utajnieniu…

Redakcja

W związku z nowelizacją Kodeksu karnego personel medyczny ma nowe obowiązki. Jakie?

Komunikat wydany 7 kwietnia br. przypomina, że osoba wykonująca zawód medyczny, która podejrzewa, że jej pacjent może być ofiarą przemocy seksualnej lub przemocy w rodzinie, ma nie tylko obowiązek udzielenia pomocy medycznej, lecz także podjęcia…
mz.gov.pl
Ministerstwo Zdrowia

TK odroczył rozstrzygnięcie ws. tworzenia rejestrów…

NRL: stanowiska ws. projektów rozporządzeń

Redakcja

Nowe rozporządzenie, nowe kłopoty dla pielęgniarek?

W rezultacie, jak twierdzą pielęgniarki, może to doprowadzić do szukania oszczędności finansowych poprzez znaczne ograniczenia liczby personelu. 

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku pracuje ponad 550 pielęgniarek. Po przeprowadzce…
GP24.PL
Prawo i zarządzanie

Pakiet kolejkowy i onkologiczny: zdążą przed sejmowymi…

Raport: spada tempo przekształceń szpitali

Warmińsko-Mazurskie: jak będą dzielone unijne dotacje…