Prawidłowy poziom cukru we krwi nie chroni przed cukrzycą?

Na cukrzycę typu 2 mogą zachorować nawet te osoby, które mają prawidłowy poziom cukru we krwi - ostrzegają naukowcy w raporcie na łamach "Diabetes Care".Jak podaje serwis PAP Nauka w Polsce, dr Paolo Brambilla wraz z zespołem z Uniwersytetu Milano-Bicocca w Mediolanie wykazał, że stan przedcukrzycowy może rozwijać się jeszcze wcześniej. Z obserwacji, jakie przeprowadzili oni wśród 14 tys. osób w wieku 40-69 lat, wynika, że większe ryzyko cukrzycy występuje również u ludzi, których glikemia (poziom cukru we krwi) wynosi 91-99 mg/dl. Trzykrotnie mniejsze jest ono u tych osób, których glikemia jest znacznie niższa i mieści się w granicach 51-82 mg/dl.

Dr Brambilla uważa, że być może kryteria stanu przedcukrzcowego trzeba będzie zaostrzyć.

Nie zgadza się z tym prof. Władysław Grzeszczak. W rozmowie z PAP powiedział, że wtedy stan przedcukrzycowy miałaby prawie połowa populacji w krajach uprzemysłowionych. Ale przyznaje, że za bezpieczny poziom glikemii należy uznać taki, który nie przekracza 89 mg/dl.

- Osoby, których poziom cukru we krwi przekracza 89 mg/dl, powinny jak najszybciej rozpocząć działania profilaktyczne, jeśli jeszcze tego nie zrobiły - powiedział prof. Grzeszczak.

Chodzi przede wszystkim o to, by zażywać więcej ruchu, dbać o prawidłową masę ciała i zmienić dietę. Ale takich zaleceń powinni przestrzegać wszyscy, również te osoby, które są zdrowe i mają stosunkowo niski poziom cukru we krwi.

Wskazuje na to badanie Diabetes Prevention Program przeprowadzone w 27 ośrodkach w USA na 3 tys. osób, które były w stanie przedcukrzycowym i miały nadwagę lub były otyłe. Zaledwie 30 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego dziennie w połączeniu ze zmniejszeniem wagi ciała o 5-10 proc. wystarczyło u nich, by ryzyko cukrzycy zmniejszyło się o 58 proc.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl


autor/ źródło: PAP Nauka w Polsce


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Pielęgniarki zamiast opiekować się pacjentami, będą musiały wypisywać recepty


Pielęgniarki nie chcą wypisywać recept? Prezydent podpisał w ubiegłym tygodniu pakiety: onkologiczny i antykolejkowy. Zmiany dotyczą również…NFZ przegrywa w sądach z ukaranymi placówkami medycznymi

Zakaz aborcji i in vitro? Być może, ale na pewno…

Na resort zdrowia nie ma mocnych

Czas pracy elektroradiologów zgodny z konstytucją

Kędzierzyn-Koźle: szpital włącza w swoje struktury…

Polscy lekarze wyznaczają standardy w leczeniu uszkodzeń…

Kontrowersje wokół studiów na kierunku homeopatia:…

NIL do MZ ws. regulacji zawodów medycznych

Zalecania dla podróżujących w regiony krążenia…