Pracują nad polskim lekiem przeciw nowotworowi płuc

Instytut Farmaceutyczny we współpracy z firmą farmaceutyczną Polfa Production S.A pracuje na lekiem do stosowania w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca.Jak informuje serwis Nauka w Polsce, uniezależnienie Polski od importowanych leków onkologicznych mogłoby zabezpieczyć obywateli przed nieoczekiwanymi przerwami w terapii. Prace nad lekami generycznymi dają też nadzieję na to, że leczenie tak ciężkich chorób, jak na przykład niedrobnokomórkowy nowotwór płuca, będzie o wiele tańsze.

- Pracujemy nad lekiem na niedrobnokomórkowego raka płuc. Będzie to polski odpowiednik leku zawierającego erlotynib, czyli substancję z grupy inhibitorów kinaz białkowych, stosowaną również u chorych na niedrobnokomórkowe nowotwory płuc z przerzutami, a czasem u chorych na raka trzustki z przerzutami - mówi Rafał Bednarczyk, prezes Polfy.

REKLAMA

 Jak wyjaśnia, dawkowanie leków onkologicznych zależy od masy ciała pacjenta. W przypadku leku przeciętna dawka to 150 mg na dobę. W opakowaniu jest 30 tabletek, a każda tabletka zawiera 25 mg leku. Jedno takie opakowanie wystarcza na 5 dni, kosztuje 2 tys. zł i jest pacjentom refundowane.

Jeżeli patent na oryginalny lek wygasa i udaje się wprowadzić na rynek lek generyczny, zazwyczaj cena spada o 30-40 procent. Cenę określają tez reguły gry rynkowej między firmami, które opracowują własne generyki.

 W Polsce produkuje się niewiele leków onkologicznych. Zdecydowana większość jest importowana do Polski, dlatego Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) zdecydowało o dofinansowaniu prac nad polskim odpowiednikiem leku stosowanego w nowotworach płuc.

- W przeszłości zdarzało się, że brakowało leków onkologicznych dla polskich chorych, bowiem koncerny wolały lokować swoje produkty na tych rynkach, gdzie otrzymywały za nie wyższa cenę. Również import równoległy zabiera nam część tych leków dlatego, że one są tanie. Posiadanie przez Polskę własnej produkcji leków onkologicznych dużo lepiej zabezpiecza obywateli - uważa prezes Bednarczyk.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl


autor/ źródło: PAP Nauka w Polsce


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
WHO: na choroby pokarmowe cierpi co dziesiąta osoba na świecie


600 mln ludzi, czyli ok. co dziesiąta osoba na świecie co roku choruje z powodu zatruć i zakażeń pokarmowych, a u 420 tys. chorych są…Polscy lekarze wyznaczają standardy w leczeniu uszkodzeń…

Jarosław Kaczyński proponuje debatę o służbie…

Czy immunoonkologia "przechytrzy" zaawansowanego raka?

W 2016 recepta do realizacji w aptece nadejdzie SMS-em?…

Testy szczepionki przeciwko wirusowi Zika na ludziach…

Resort zdrowia zapowiada poprawę dostępu do nowoczesnych…

50 zł za wystawienie Karty Diagnostyki i Leczenia…

Czy szpitale mogą pobierać opłatę sanatoryjną…

Przełom w leczeniu raka skóry. Chorym pomóc może…