Pracują nad polskim lekiem przeciw nowotworowi płuc

Instytut Farmaceutyczny we współpracy z firmą farmaceutyczną Polfa Production S.A pracuje na lekiem do stosowania w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca.Jak informuje serwis Nauka w Polsce, uniezależnienie Polski od importowanych leków onkologicznych mogłoby zabezpieczyć obywateli przed nieoczekiwanymi przerwami w terapii. Prace nad lekami generycznymi dają też nadzieję na to, że leczenie tak ciężkich chorób, jak na przykład niedrobnokomórkowy nowotwór płuca, będzie o wiele tańsze.

- Pracujemy nad lekiem na niedrobnokomórkowego raka płuc. Będzie to polski odpowiednik leku zawierającego erlotynib, czyli substancję z grupy inhibitorów kinaz białkowych, stosowaną również u chorych na niedrobnokomórkowe nowotwory płuc z przerzutami, a czasem u chorych na raka trzustki z przerzutami - mówi Rafał Bednarczyk, prezes Polfy.

REKLAMA

 Jak wyjaśnia, dawkowanie leków onkologicznych zależy od masy ciała pacjenta. W przypadku leku przeciętna dawka to 150 mg na dobę. W opakowaniu jest 30 tabletek, a każda tabletka zawiera 25 mg leku. Jedno takie opakowanie wystarcza na 5 dni, kosztuje 2 tys. zł i jest pacjentom refundowane.

Jeżeli patent na oryginalny lek wygasa i udaje się wprowadzić na rynek lek generyczny, zazwyczaj cena spada o 30-40 procent. Cenę określają tez reguły gry rynkowej między firmami, które opracowują własne generyki.

 W Polsce produkuje się niewiele leków onkologicznych. Zdecydowana większość jest importowana do Polski, dlatego Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) zdecydowało o dofinansowaniu prac nad polskim odpowiednikiem leku stosowanego w nowotworach płuc.

- W przeszłości zdarzało się, że brakowało leków onkologicznych dla polskich chorych, bowiem koncerny wolały lokować swoje produkty na tych rynkach, gdzie otrzymywały za nie wyższa cenę. Również import równoległy zabiera nam część tych leków dlatego, że one są tanie. Posiadanie przez Polskę własnej produkcji leków onkologicznych dużo lepiej zabezpiecza obywateli - uważa prezes Bednarczyk.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl


autor/ źródło: PAP Nauka w Polsce


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Nowa nadzieja dla cierpiących na trzecią co do częstości chorobę na świecie


Naukowcy wstępnie potwierdzili skuteczność przeciwciał monoklonalnych skierowanych przeciwko neuropeptydowi CGRP w zapobieganiu atakom migreny…Prof. Ziaja: warto tworzyć centra naczyniowe

Ustawa o transgranicznej opiece zdrowotnej obowiązuje

Polacy wydają coraz więcej na leki bez recepty.…

Większość leków sprzedawanych w Polsce to zamienniki

NSA: minister nie mógł odmówić sprowadzenia i…

Redakcja

Obwieszczenie ws. wykazu refundowanych leków

Załącznikiem do obwieszczenia jest wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 maja 2014 r. W porównaniu do obwieszczenia obowiązującego od 1 marca…
MZ
Ministerstwo Zdrowia

Czy Ewa Kopacz widzi w rządzie Bartosza Arłukowicza?

W wiosennej sesji 1612 miejsc rezydenckich, w całym…

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mówią o swoim…