PPOZ: oczekujemy podwyżek dla pielęgniarek POZ od 1 września. MZ: dostaną, ale od 1 stycznia

Oczekujemy podwyżek od 1 września br. dla pielęgniarek i położnych podstawowej opieki zdrowotnej - apeluje Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia w piśmie do ministra zdrowia. Resort przewidział podwyżki dla tej grupy zawodowej od 1 stycznia 2016 r.W zeszłym tygodniu resort zdrowia i przedstawiciele organizacji pielęgniarek i położnych podpisali porozumienie, zgodnie z którym wynagrodzenia pielęgniarskie mają wzrastać po 400 zł przez cztery lata.

Porozumienie zakłada, że wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych zatrudnionych u świadczeniodawców posiadających umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (z wyłączeniem podstawowej opieki zdrowotnej) nastąpi od 1 września br. Natomiast pielęgniarki i położne realizujące świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej oraz środowiska nauczania i wychowania otrzymają podwyżki od 1 stycznia 2016 r.

PPOZ, w piśmie podpisanym przez prezes Bożenę Janicką, zaapelowało do ministra zdrowia Mariana Zembali, by nie dzielił środowiska pielęgniarskiego "na lepsze i gorsze". PPOZ podkreśliło, że popiera wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, jednak uważa za "całkowicie niezrozumiałe pominięcie od 1 września 2015 r. w tej podwyżce pielęgniarek i położnych podstawowej opieki zdrowotnej/lecznictwa otwartego".

PPOZ oczekuje podwyżek od 1 września również dla pielęgniarek i położnych podstawowej opieki zdrowotnej i przekonuje, że "podwyżka od września 2015 r. stanowi zaledwie sumę 50 mln zł".

MZ: pielęgniarki POZ otrzymają podwyżki od 1 stycznia 2016 r. 

Wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski powiedział we wtorek (29 września) PAP, że podczas negocjacji zarówno resort, jak i przedstawiciele środowiska pielęgniarek i położnych zgodnie uznali, że rozwiązanie, by pielęgniarki POZ otrzymały podwyżki od 1 stycznia 2016 r. jest właściwe.

Wiceminister wyjaśniał, że pielęgniarki POZ są rozliczane wg stawki kapitacyjnej (za jednego pacjenta) i "w odróżnieniu od pielęgniarek we wszystkich pozostałych podmiotach leczniczych pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej miały zwiększone stawki od 1 stycznia 2015 r.". Minister dodał, że stawka ta wzrosła z ok. 24 zł do ponad 28 zł.

PPOZ w piśmie do ministra podkreśla, że w 2015 r. pielęgniarki POZ nie otrzymały podwyżek, a "zmiana stawki kapitacyjnej wynikała tylko i wyłącznie z wykreślenia z list POZ pacjentów zweryfikowanych negatywnie w systemie eWUŚ (...) i przeliczenia tych samych pieniędzy na mniejszą populację".

- Skoro de facto (pielęgniarki) nie opiekowały się pacjentami, których po weryfikacji okazało się, że np. nie ma w naszym kraju, to też można z drugiej strony zadać pytanie, czy słusznie otrzymywały za nich wcześniej pieniądze - mówił wiceminister. Podkreślił też, że - zgodnie z podpisanym porozumieniem - w kolejnych latach wszystkie pielęgniarki będą otrzymywały wzrost wynagrodzeń w tym samym terminie.

Minister niezwłocznie rozpocznie nowelizowanie rozporządzenia 

Porozumienie między Ogólnopolskim Związkiem Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych a Narodowym Funduszem Zdrowia i Ministerstwem Zdrowia zostało podpisane 23 września br.

Porozumienie zakłada, że do 25 września br. minister zdrowia przedłoży OZZPiP, NRPiP oraz NFZ projekt noweli rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, która dostosuje przepisy do warunków określonych w porozumieniu. Następnie minister "niezwłocznie rozpocznie procedurę związaną z wprowadzeniem nowelizacji w życie". Projekt noweli odpowiedniego zarządzenia ma również przygotować prezes NFZ.

Z kolei OZZPiP zobowiązał się zawiesić do 30 września br. ogólnopolską akcję protestacyjną, jeśli projekt rozporządzenia MZ będzie zawierał postanowienia wynikające z porozumienia. Akcja protestacyjna zostanie zakończona w ciągu 7 dni od dnia podpisania tego rozporządzenia.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Tymczasowe zalecenia dla pracodawców w związku z koronawirusem SARS-CoV-2


Opracowane na podstawie raportu CDC (The Centers for Disease Control and Prevention). Stan na 25.03.2020r.Ustawa o transgranicznej opiece zdrowotnej obowiązuje

NIL ws. bezprawnego zbierania środków na biuletyny…

Projekt ustawy likwidującej NFZ poznamy za dwa miesiące

Resort zdrowia chce stworzyć zachęty do współpracy…

MZ przedstawiło projekt dekomercjalizacji szpitali

Specjaliści o czynnikach ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej

Warszawa: prezydent chce wycofać z TK wniosek ws.…

Szpitale nie publikują wyników leczenia

Polscy cukrzycy nadal bez dostępu do nowoczesnego…