PPOZ krytycznie o pakiecie antykolejkowym

Polskiej ochronie zdrowia potrzebna jest gruntowna, dobrze przemyślana i wdrażana zmiana systemowa. Nie chodzi tu o zmianę punktową - tak propozycje zawarte w tzw. pakiecie antykolejkowym ministra Bartosza Arłukowicza określa Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ).W czwartek (17 kwietnia) podczas konferencji prasowej lekarze z PPOZ przedstawili swoje uwagi do projektu zmian ustawy zdrowotnej i projektów rozporządzeń związanych z tzw. pakietem antykolejkowym i onkologicznym.

Zdaniem lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej wielokierunkowo zakrojone zmiany zaproponowane przez ministra Arłukowicza są niemożliwe do zrealizowania, ponieważ w przedstawionym projekcie brakuje kluczowych rozwiązań dotyczących finansowania nowych zadań, pozyskania kadr do ich realizacji oraz standardów postępowania nie tylko w przypadku pacjentów z zieloną kartą.

W ich ocenie punktowa zmiana, jaką są obecne propozycje MZ, może tylko pogłębić istniejący chaos i doprowadzić do pogorszenia sytuacji w innych specjalnościach medycznych. Wobec faktu, że zapowiadane rozwiązania budzą wśród chorych uzasadnione lęki, a także rozbudzają oczekiwania, PPOZ apeluje do premiera i ministra zdrowia, by przygotowali pacjentów do zapowiadanych zmian.

PPOZ zmiany te ocenia krytycznie. - Założenia pakietu antykolejkowego i onkologicznego wymagają wielu poprawek. Co do onkologii, założenia są jak najbardziej słuszne - są to pacjenci, którzy nie mogą czekać. Ale jest to ponownie tylko medycyna naprawcza, nadal brakuje profilaktyki onkologicznej, wręcz obowiązkowej dla walki z nowotworami! - mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Zwraca uwagę, że aby możliwa była zmiana systemu leczenia, potrzebne jest określenie finansowania takiego przyspieszonego trybu diagnostyczno-terapeutycznego. - Musimy wiedzieć, skąd minister zamierza sfinansować zakładane cele i kto w systemie zdrowia za nie zapłaci - podkreśla Janicka.

Lekarze rodzinni twierdzą, że obserwują w swoich gabinetach niepokojący wzrost liczby pacjentów, którzy uważają, że mogą mieć problemy onkologiczne i już obecnie domagają się założenia im tzw. zielonej karty.

- Nikt ich nie poinformował, że to dopiero projekt, który być może wejdzie w życie od 2015 r. A przecież te osoby powinny być przede wszystkim objęte profilaktyką - wyjaśnia Andrzej Masiakowski z PPOZ.

- W projekcie zapisano, że lekarz POZ wydając kartę onkologiczną, czyli zieloną kartę, będzie podlegał weryfikacji i karze, jeśli diagnoza w dalszym leczeniu się nie potwierdzi - zwraca uwagę Bożena Janicka i dodaje, że może to doprowadzić do sytuacji, w której lekarz będzie obawiał się wypełnić zieloną kartę, a tym samym przeoczy nowotwór, który - zwłaszcza we wczesnej fazie - może nie dawać żadnych objawów.

- Zachowanie czujności onkologicznej przez lekarza wiąże się także z czasem poświęconym na poradę, czego minister nie wziął pod uwagę - mówi Janicka.


autor/ źródło: RR/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Endokrynolodzy: późno wykryta akromegalia skraca życie chorego o 10 lat


Późno wykryta akromegalia skraca życie chorego o prawie 10 lat, powoduje znaczne deformacje ciała, cierpienia i niepełnosprawność - podali…Redakcja

Nowela ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym wciąż owiana tajemnicą

W grudniu 2013 r., podczas debaty w Pałacu Prezydenckim poświęconej systemowi ratownictwa medycznego w Polsce, wiceminister zdrowia Cezary Rzemek zapowiadał, że projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym jest już prawie gotowy i lada…
portalemedyczne.pl
Prasa

Prawidłowy poziom cukru we krwi nie chroni przed…

MF ws. kas fiskalnych m.in. w gabinetach lekarskich

Puzzle edukacyjne - gra o internę

Państwowa Inspekcja Pracy zbadała 1 888 wypadków…

Rak jajnika u 80 proc. kobiet wykrywany jest w bardzo…

Sejm uchwalił nowelę o zmianach w POZ

Borelioza - jest się czego obawiać, to już nie…

Projekt ustawy likwidującej NFZ poznamy za dwa miesiące