Późna ciąża to dłuższe życie

Naukowcy z Boston University School of Medicine (Massachusetts, USA) przeanalizowali dane dotyczące 462 kobiet, które były objęte wieloletnim studium pt. Long Life Family Study.Okazało się, że kobiety, które urodziły swoje ostatnie dziecko po 33. roku życia mają dwukrotnie większe szanse na dożycie co najmniej 95 lat w porównaniu z paniami, które ostatniego potomka urodziły przed 29. rokiem życia.

Jak tłumaczą autorzy pracy, urodzenie dziecka w późniejszym wieku samo w sobie nie przedłuża życia, ale jest wskaźnikiem wolniejszego starzenia się układu rozrodczego i całego organizmu. Prawdopodobnie ma to związek z posiadaniem pewnych wariantów genetycznych, które sprzyjają dłuższym zdolnościom rozrodczym i dłuższemu życiu, zaznaczają badacze.

Zdaniem naukowców, ewolucja wariantów genów, które spowalniają procesy starzenia się i pozwalają ludziom długo żyć zachodziła przede wszystkim u kobiet. Gdy kobieta posiada te warianty genetyczne jest w stanie zachodzić w ciążę i rodzić dzieci przez dłuższy okres życia, a to zwiększa szanse na przekazanie tych genów następnym pokoleniom. Naukowcy oceniają, że warto dążyć do znalezienia wariantów genetycznych, które przedłużają zdolności reprodukcyjne kobiet. Mogą to być bowiem te same geny, które odpowiadają za tempo starzenia się i podatność na schorzenia związane ze starszym wiekiem.


autor/ źródło: Menopause / Money.pl / Medexpress.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Dlaczego prawidłowy poziom czerwonych krwinek jest tak ważny i co zrobić, by zadbać o ich poziom


Kluczem dla zachowania dobrej kondycji zdrowia przez lata jest odpowiednia profilaktyka. Jednym z jej elementów jest regularne wykonywanie…Naukowcy szukają leku, który może pomóc w gojeniu…

Co najmniej tysiąc Polek urodziło dzieci innych…

NIL ws. bezprawnego zbierania środków na biuletyny…

Bakterie z jamy ustnej matki mogą przedostawać się…

Ile obecnie wynosi opłata za kopię dokumentacji…

Czy leczenie biologiczne w toczniu okaże się skuteczne?

Czy i w jakiej formie wydawanać pacjentowi oryginały…

Redakcja

Zaburzenia snu, w tym bezdech senny, zwiększają ryzyko udaru mózgu

Jak podaje serwis Nauka w Polsce, dr Dirk M. Hermann ze szpitala uniwersyteckiego w Essen przeprowadził metaanalizę 29 badań na ten temat, którymi objęto 2343 osoby. Miały one niedokrwienny udar mózgu, wylew krwi…
Nauka w Polsce PAP
Prasa

Inwestycje w telemedycynę zmniejszą kolejki i koszty…