Porozumienie z pielęgniarkami i położnymi możliwe w lipcu

Resort zdrowia chce dojść do porozumienia w pielęgniarkami w lipcu - powiedział PAP wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Dodał, że obecnie ustalane są kwestie finansowe i związane z organizacją pracy. Wstępne projekty rozporządzeń w tej sprawie są już przygotowane.Środowisko pielęgniarskie od dłuższego czasu domaga się zmian w systemie ochrony zdrowia, głównie dotyczących kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, udzielanych przez pielęgniarki i położne.

Pod koniec kwietnia w różnych miastach zorganizowały akcje protestacyjne, w maju w niektórych placówkach odbył się strajk ostrzegawczy - pielęgniarki na dwie godziny odeszły od łóżek pacjentów, w części organizowano protesty w innej formie. Odbyło się już kilka spotkań przedstawicielek środowiska pielęgniarskiego z kierownictwem, resortu zdrowia.

Podczas spotkania, które miało miejsce 9 czerwca, ustalono, że szczegóły porozumienia zostaną opracowane przez dwie grupy robocze, w skład których wejdą przedstawiciele resortu zdrowia, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Dzisiaj Neumann poinformował, że obecnie uzgadniane są m.in. kwestie dotyczące tzw. wpisania pielęgniarek do systemu. Zapewnił, że wstępne projekty rozporządzeń ministra zdrowia w tej sprawie są już przygotowane i w najbliższym czasie zostaną przekazane do roboczych konsultacji ze środowiskiem pielęgniarskim.

Trwają również negocjacje dotyczące zasad i wysokości wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek, a także zabezpieczenia ich w budżecie NFZ. - Kwestią jest kwota, którą musimy ustalić, która byłaby adekwatna do naszych możliwości, a w jakimś sensie zaspokajała oczekiwania środowiska - wyjaśnił Neumann. Resort proponuje, by wynagrodzenia wzrosły od 1 września tego roku.

- Będziemy starali się już w lipcu sprawę sfinalizować porozumieniem ze środowiskiem pielęgniarek i położnych - zapewnił wiceminister. Jak wyjaśnił, część ustaleń zostanie wprowadzona rozporządzeniami ministra zdrowia, a pozostałe zarządzeniami prezesa NFZ.

- Oczywiście nie na wszystko będzie zgoda z naszej strony i nie wszystko zmieści się w tym porozumieniu, ale chcemy znaleźć maksymalnie dużo punktów wspólnych i uzgodnień, żebyśmy mogli - z poczuciem, że zrobiliśmy wszystko co można było - ten kompromis zawrzeć - zapewnił wiceminister.

W środę z przedstawicielkami OZZPiP spotkał się minister zdrowia Marian Zembala. Zapewnił wówczas o woli negocjacji i rozmów ze środowiskiem pielęgniarskim. Jak poinformowała rzeczniczka OZZPiP Halina Peplińska, spotkanie miało charakter kurtuazyjny i nie omawiano konkretnych rozwiązań.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Połowa trzylatków i 90 proc. nastolatków w Polsce ma próchnicę. Nieleczona może prowadzić do szeregu ciężkich chorób


Siedmiu na 10 Polaków ma próchnicę. Wśród nastolatków odsetek ten jest znacznie większy i sięga 90 proc. Sprzyjają temu takie błędy,…WHO wzywa: należy zintensyfikować szczepienia przeciwko…

Importerzy równolegli postulują o zmiany w ustawie…

Ratownicy - kierowcy muszą przejść drogie kursy…

Mediator pomoże w rozwiązaniu konfliktu płacowego…

Szansa na lek na chorobę Alzheimera

Gorzów Wlkp.: Sanepid zawiadamia prokuraturę ws.…

Stanowisko PTR ws. skuteczności leczenia biologicznego:…

Kardiologia Prewencyjna 2019 - wytyczne, wątpliwości,…

Po leczeniu w szpitalu pacjentowi należy wydać dokumenty