Poradnie internistyczne do reaktywacji?

Państwo wyszło z założenia, że wystarczą lekarze rodzinni i specjaliści. Internista, który stał pośrodku, był zbyteczny. Wtedy zaczęły się kolejki - ocenia prof. Jan Stasiewicz z Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku. Jego zdaniem kolejki będą krótsze, jeżeli zostaną reaktywowane poradnie internistyczne.Prof. Stasiewicz przypomina, że wcześniej istniały poradnie internistyczne i pediatryczne. Funkcjonowały w różnym trybie, zależnie od lokalnych potrzeb. Mogły stanowić przykład bezkolejkowej dostępności do specjalisty - informuje Gazeta Wyborcza. 

Poradnie te stanowiły także sito. Profesor zwraca uwagę, że każdy pacjent z większym problemem był kierowany przez lekarza podstawowej opieki do internisty. Do niego też trafiali pacjenci poszpitalni. Internista kwalifikował do dalszego leczenia albo leczył sam. Na dziesięciu pacjentów wysyłał dalej zazwyczaj dwóch. Ośmiu pozostałych obejmował opieką. Prof. Stasiewicz zaznacza, że obecnie nawet niedokrwistość na tle niedoboru żelaza powoduje odesłanie chorego do hematologa.

Poradnie internistyczne dawały też miejsce pracy lekarzom, którzy uzyskiwali specjalizację w zakresie chorób wewnętrznych. Teraz ta jedna z najtrudniejszych specjalizacji staje się w zasadzie niezbędna jedynie w przypadku konkursu ordynatorskiego. Natomiast w lecznictwie pozaszpitalnym stanowi głównie podstawę do uzyskania podspecjalizacji, bowiem wyłącznie wąska specjalizacja zapewnia korzystny kontrakt z NFZ.

Więcej: http://bialystok.gazeta.pl/


autor/ źródło: Białystok.Gazeta.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Lekarze rodzinni przedłużą umowy z NFZ. To efekt porozumienia z ministrem


Po raz pierwszy od kilku lat koniec roku nie niesie ze sobą zamieszania wokół aneksów do umów, jakie lekarze rodzinni podpisują z NFZ.…Świadomość Polaków na temat przewlekłych chorób…

Polskie urządzenie do samodzielnego wykrywania raka…

Z powodu zakrzepicy umiera co czwarta osoba

MZ konsultuje rozporządzenie ws. map potrzeb zdrowotnych

Czy szpitale mogą pobierać opłatę sanatoryjną…

Ministerstwo Zdrowia policzyło zarobki lekarzy

Nowe otwarcie w insulinoterapii?

NSA o wglądzie do ofert w konkursach NFZ

Opiekun medyczny: zawód niechciany czy profesja przyszłości?