Pomorze: zatrucia lekami coraz częstsze

Każdego roku jest od 10 do 20 proc. więcej zatruć lekami przeciwbólowymi - nie kryją zaniepokojenia przedstawiciele Okręgowej Izby Aptekarskiej w Gdańsku i apelują: - Leki powinniśmy kupować tylko w aptekach!


Zdaniem farmaceutów, mamy zbyt łatwy dostęp do medykamentów. Apelują więc do premiera, by wycofać je z marketów i stacji benzynowych. Liczba zatruć rośnie każdego roku ze względu na możliwość ich zakupu na stacjach benzynowych czy w sklepach - a tam są poza niezbędną kontrolą! - przekonują farmaceuci i piszą petycję do premiera.

W przypadku zakupu i zażywania leków i preparatów leczniczych poza kontrolą farmaceuty, istnieje możliwość wystąpienia zjawiska uzależnienia psychicznego czy lekomanii.

Obecnie obserwuje się wzrost zakupu tego typu produktów przez osoby, którym w rzeczywistości nie są one potrzebne.

Aptekarz ma prawo odmowy sprzedaży produktu leczniczego, jeśli podejrzewa, że może on zagrozić życiu lub zdrowiu pacjenta. Może też odmówić wydania leku osobie poniżej 13. roku życia." To fragment petycji skierowanej m.in. do premiera Donalda Tuska. Pismo to oficjalnie poparła również Gdańska Okręgowa Izba Aptekarska.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl


autor/ źródło: Dziennik Bałtycki


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Elżbieta Puacz ponownie prezesem KRDL


Na zakończonym w Warszawie IV Krajowym Zjeździe Diagnostów Laboratoryjnych delegaci wybrali dr Elżbietę Puacz na prezesa Krajowej Rady…Każda kobieta powinna przejść badania prenatalne

Chorzy na białaczkę nie chcą być leczeni generykami

Już 23 i 24 listopada odbędzie się Konferencja…

Pachciarz: zapisywanie się pacjentów do kilku kolejek…

Była prezes NFZ o rozmowach resortu z Porozumieniem…

Redakcja

NFZ ws. ustalenia unikalnego numeru identyfikującego receptę

Ustala się następujący sposób budowy unikalnego numeru identyfikującego receptę nadawanego przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia od cyfry piątej do dwudziestej, z których: 1) cyfra piąta - przyjmuje wartość "0";         
Narodowy Fundusz Zdrowia
NFZ
Redakcja

MZ: podział środków w programie leczenia niepłodności

Ministerstwo Zdrowia informuje o tym, jak rozdysponowano środki pomiędzy realizatorów programu zdrowotnego pn. ''Program - Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016'' na realizację programu zdrowotnego w 2014 r. 
Ministerstwo Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia

Min. Szumowski: do końca roku e-zwolnienie, w przyszłości…

Fundusz skontrolował prawie 400 aptek