Pomorscy radni połączyli Wojewódzkie Centrum Onkologii ze spółką

Sejmik pomorski przyjął w poniedziałek (27 lipca) uchwałę o połączeniu Wojewódzkiego Centrum Onkologii ze spółką Copernicus w Gdańsku. Fuzja ma poprawić leczenie chorych na nowotwory.Za włączeniem WCO do spółki Copernicus głosowało 26 radnych, sześciu było przeciwko, a jeden wstrzymał się od głosu. Copernicus zarządzają dwoma gdańskim szpitalami - im. Mikołaja Kopernika w Śródmieściu oraz im. św. Wojciecha w dzielnicy Zaspa. 

Decyzji o konsolidacji WCO z Copernicusem, oprócz opozycyjnych radnych PiS, sprzeciwiał się m.in. Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność", a w lipcu skierowany został apel do zarządu samorządu województwa o wycofanie się z tego pomysłu podpisany przez ok. 1300 pacjentów WCO. 

Wicemarszałek pomorski Hanna Zych-Cisoń przekonywała, że konsolidacja obu placówek w żadnym stopniu nie oznacza likwidacji WCO, która pozostanie autonomiczną instytucją.

- Nie będzie zamknięte ambulatorium i nie nastąpi żadna prywatyzacja. Zależy nam wyłącznie na szybkości w przyjmowaniu chorych na raka i poprawie wykorzystania pakietu onkologicznego w Pomorskiem - argumentowała. 

Z danych przedstawionych podczas poniedziałkowej (27 lipca) sesji sejmiku wynika, że ws. wykorzystania pakietu onkologicznego z NFZ za I kwartał 2015 r. ośrodki w Gdańsku i Gdyni zajmują jedno z ostatnich miejsc w Polsce. W Gdyni procent realizacji kontraktu wyniósł 18,85, a w Gdańsku 4,13; podczas gdy np. w Warszawie wskaźnik ten wynosi 66,72 proc., Gliwicach - 56,69 proc., Poznaniu 45,25 proc., Bydgoszczy - 43,81 proc, a w Łodzi 36,89 proc., podczas gdy zachorowalność w Pomorskiem na raka należy do najwyższych w kraju. 

- Hipokryzją jest zarzucanie nam, że chcemy zniszczyć onkologię pomorską, że nie widzimy w tych zmianach pacjenta, że widzimy tylko rachunek ekonomiczny. W dziedzinie walki z rakiem jest bardzo wiele do zrobienia w naszym województwie; proszę, aby nie zarzucać nam złych intencji  - mówił marszałek pomorski, Mieczysław Struk. 

W działającym jak przychodnia Wojewódzkim Centrum Onkologii nie ma łóżek szpitalnych, a pacjenci na radioterapię i poważniejsze operacje chirurgiczne kierowani są głównie do sąsiedniego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku oraz Gdyńskiego Centrum Onkologii, ale trafiają też do innych ośrodków, przede wszystkim w ościennych województwach. 

Z pięciostronicowej opinii prezesa Federacji Wielospecjalistycznych Centrów Onkologii prof. Krzysztofa Warzochy, przedstawionej radnym przed sesją, wynika, że jest "pełne uzasadnienie merytoryczne i organizacyjne" przemawiające za konsolidacją WCO ze spółką Copernicus. 

- Włączenie Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku w struktury spółki Copernicus spowoduje dopełnienie onkologiczne dla szerokiej bazy łóżkowej obu szpitali marszałkowskich i pozwoli osiągnąć pełne bezpieczeństwo pacjentów objętych opieką onkologiczną na terenie całego województwa pomorskiego - ocenił Warzocha. 

Przewodnicząca klubu PiS w sejmiku pomorskim Danuta Sikora zarzuciła władzom województwa brak konsultacji społecznych w tej sprawie. Radni PiS chcieli zdjęcia z porządku obrad sejmiku uchwały o połączeniu WCO z Copernicusem, ale zostało to odrzucone przez większość. 

- Taka szybka procedura nie służy podejmowaniu dobrych decyzji. Otwórzcie oczy, jeszcze nie jest za późno, żeby wycofać się ze złych planów - apelował radny PiS, Arwid Żebrowski. 

W sejmiku pomorskim władzę sprawuje koalicja PO-PSL; Platforma Obywatelska ma 17 radnych, Prawo i Sprawiedliwość - 9, a PSL - 7. 


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Tylko 2 proc. Polaków bardzo dobrze ocenia służbę zdrowia. Względnie zadowolony jest prawie co piąty


Do 31 października fizjoterapeuci mają czas na wybór odpowiedniej dla siebie formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej. Mogą…Redakcja

X Międzynarodowe Sympozjum Choroby Przełyku i Żołądka

Program naukowy tegorocznego Sympozjum stanowi pewną formę podsumowania aktualnego stanu wiedzy na temat diagnostyki i terapii chorób przełyku i żołądka, a jednocześnie, w zamyśle organizatorów ma przybliżyć potencjalne kierunki rozwoju chirurgii…
Mat. prasowy
Konferencje

Nadciśnieniowcy mniej się martwią

Zembala: środowisko pielęgniarek popiera działania…

Prof. Golik: nieśmiertelność przegrała w wyścigu…

Odmowa szczepień oznacza ryzyko powrotu chorób zakaźnych.…

WHO: przerażająca epidemia Eboli w Afryce Zachodniej

Ebola nie zagraża Polakom

NRL zwróci się do RPO o skierownie do Trybunału…

Pacjent odmówił przewiezienia do szpitala; nie był…