Pomorscy radni połączyli Wojewódzkie Centrum Onkologii ze spółką

Sejmik pomorski przyjął w poniedziałek (27 lipca) uchwałę o połączeniu Wojewódzkiego Centrum Onkologii ze spółką Copernicus w Gdańsku. Fuzja ma poprawić leczenie chorych na nowotwory.Za włączeniem WCO do spółki Copernicus głosowało 26 radnych, sześciu było przeciwko, a jeden wstrzymał się od głosu. Copernicus zarządzają dwoma gdańskim szpitalami - im. Mikołaja Kopernika w Śródmieściu oraz im. św. Wojciecha w dzielnicy Zaspa. 

Decyzji o konsolidacji WCO z Copernicusem, oprócz opozycyjnych radnych PiS, sprzeciwiał się m.in. Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność", a w lipcu skierowany został apel do zarządu samorządu województwa o wycofanie się z tego pomysłu podpisany przez ok. 1300 pacjentów WCO. 

Wicemarszałek pomorski Hanna Zych-Cisoń przekonywała, że konsolidacja obu placówek w żadnym stopniu nie oznacza likwidacji WCO, która pozostanie autonomiczną instytucją.

- Nie będzie zamknięte ambulatorium i nie nastąpi żadna prywatyzacja. Zależy nam wyłącznie na szybkości w przyjmowaniu chorych na raka i poprawie wykorzystania pakietu onkologicznego w Pomorskiem - argumentowała. 

Z danych przedstawionych podczas poniedziałkowej (27 lipca) sesji sejmiku wynika, że ws. wykorzystania pakietu onkologicznego z NFZ za I kwartał 2015 r. ośrodki w Gdańsku i Gdyni zajmują jedno z ostatnich miejsc w Polsce. W Gdyni procent realizacji kontraktu wyniósł 18,85, a w Gdańsku 4,13; podczas gdy np. w Warszawie wskaźnik ten wynosi 66,72 proc., Gliwicach - 56,69 proc., Poznaniu 45,25 proc., Bydgoszczy - 43,81 proc, a w Łodzi 36,89 proc., podczas gdy zachorowalność w Pomorskiem na raka należy do najwyższych w kraju. 

- Hipokryzją jest zarzucanie nam, że chcemy zniszczyć onkologię pomorską, że nie widzimy w tych zmianach pacjenta, że widzimy tylko rachunek ekonomiczny. W dziedzinie walki z rakiem jest bardzo wiele do zrobienia w naszym województwie; proszę, aby nie zarzucać nam złych intencji  - mówił marszałek pomorski, Mieczysław Struk. 

W działającym jak przychodnia Wojewódzkim Centrum Onkologii nie ma łóżek szpitalnych, a pacjenci na radioterapię i poważniejsze operacje chirurgiczne kierowani są głównie do sąsiedniego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku oraz Gdyńskiego Centrum Onkologii, ale trafiają też do innych ośrodków, przede wszystkim w ościennych województwach. 

Z pięciostronicowej opinii prezesa Federacji Wielospecjalistycznych Centrów Onkologii prof. Krzysztofa Warzochy, przedstawionej radnym przed sesją, wynika, że jest "pełne uzasadnienie merytoryczne i organizacyjne" przemawiające za konsolidacją WCO ze spółką Copernicus. 

- Włączenie Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku w struktury spółki Copernicus spowoduje dopełnienie onkologiczne dla szerokiej bazy łóżkowej obu szpitali marszałkowskich i pozwoli osiągnąć pełne bezpieczeństwo pacjentów objętych opieką onkologiczną na terenie całego województwa pomorskiego - ocenił Warzocha. 

Przewodnicząca klubu PiS w sejmiku pomorskim Danuta Sikora zarzuciła władzom województwa brak konsultacji społecznych w tej sprawie. Radni PiS chcieli zdjęcia z porządku obrad sejmiku uchwały o połączeniu WCO z Copernicusem, ale zostało to odrzucone przez większość. 

- Taka szybka procedura nie służy podejmowaniu dobrych decyzji. Otwórzcie oczy, jeszcze nie jest za późno, żeby wycofać się ze złych planów - apelował radny PiS, Arwid Żebrowski. 

W sejmiku pomorskim władzę sprawuje koalicja PO-PSL; Platforma Obywatelska ma 17 radnych, Prawo i Sprawiedliwość - 9, a PSL - 7. 


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej


Pielęgniarki i położne będą uzyskiwać stwierdzenie prawa wykonywania zawodu po ukończeniu szkoły medycznej (policealnej lub pomaturalnej)…Redakcja

Kardiologia Prewencyjna 2015 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy

Podczas tegorocznej Konferencji "Kardiologia Prewencyjna " poruszone zostaną zagadnienia związane z najnowszymi doniesieniami w dziedzinie kardiologii prewencyjnej. Zostaną także zaprezentowane…
INFONFZ/PTK
Konferencje

Izba aptekarska proponuje kary za nielegalny eksport…

Od kiedy pielęgniarki będą mogły ordynować leki?

Radiologia interwencyjna szansą na wyleczenie większej…

MZ konsultuje projekt rozporządzenia o centrach urazowych…

NRL o oczekiwaniach środowiska ws. reformy ochrony…

Dlaczego „Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych”…

Redakcja

ZUS winny państwu blisko 40 mld zł. Pożyczki nie odda

Niemożność wywiązania się ze spłaty pożyczek do końca marca potwierdził w rozmowie z portalem onet.pl Radosław Milczarski z ZUS-u. Poinformował jednocześnie, że obecnie zakład jest na etapie przygotowań do podpisania z ministrem…
onet.pl
Prasa

Na początku grudnia może zapaść decyzja o akcji…